Ultra işlenmiş gıdalara dikkat! Ultra işlenmiş gıdalara dikkat!

Masraflarını SGK'nın karşılayacağı uzaktam muayene dönemi yarın başlıyor.

Yarın başlayacak olam hastanelerde yeni dönem kapsamında Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde artık uzaktan muayene yapılacak. Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak.

MHRS İLE RANDEVU ALINACAK

Yeni uygulamayla, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) uzaktan muayene için randevu alınması gerekiyor. 

Randevu alınan hastane için uzaktan muayene günde bir defaya mahsus olacak. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde sadece bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

UZAKTAN REÇETE VE RAPOR 

Yarın başlayacak uygulama kapsamında, muayeneyi uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastanın aynı hastaneye (acil servise başvurular hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak.

Doktorlar, muayene sonrasında tedaviye yönelik e-reçete ile ilaç yazabilecek. 

Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden alınabilecek. Doktor, hasta için e-rapor da düzenleyebilecek. 

KAPSAMDA OLAN HASTANELER

Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşlarınca uzaktan muayene verilecek. İkinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri (TIP merkezleri), entegre ilçe hastanelerinden oluşuyor. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşuyor. 

Tüm şehir hastaneleri üçüncü basamakta bulunuyor.

YÜZ YÜZE MUAYENE

Sadece gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip, bakanlıkça izinli hastanelerde uzaktan sağlık hizmeti sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden kişi, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek.

Doktorun, hastalardan bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecek.

Giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek.

YÖNETMELİK 2 YIL ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Uzaktan muayene, koronavirüs salgını döneminde karantinadaki hastalar için yapılabiliryordu.

Sağlık Bakanlığı'nca, 2022 yılında uzaktan muaneye ile ilgili yönetmelik yayımladı. Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik, Şubat 2022’de yürürlüğe girmişti.

SGK ise geçen ay Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak, uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldı.

KAYNAK: NTV


 

Editör: EYYUP KAÇAR