HDP grup önerisi üzerine mecliste konuşan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kayyum uygulamalarını Meclis’te çokça tartıştıklarını, kayyumun halkın iradesine bir darbe olduğunu ve Diyarbakır'dan Milletvekili olarak kayyumların kentte yaptıkları çarpıklıkları ve talanları yerinde görme fırsatı olduğunu dile getirdi.

‘KAYYUM İDARESİNDEKİ BELEDİYELERİN KAMU MALLARI GANİ GANİ TALAN EDİLİYOR’

Kayyumların talan uygulamalarını 3 başlıkta dile getiren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Üç başlıkta büyük talan var, tabii, bu talan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bir idari pratiğine dönüştüğü için de ses çıkmıyor. Üç başlık diyorum değerli arkadaşlar; biri taşınmazların satımı, diğeri imar uygulamaları yani imara açılan yerler ve imar değişiklikleri, üçüncüsü ise özellikle mal ve hizmet alımları yönünde kayyumların yaptığı icraatlar; tamamen yolsuzca arkadaşlar, bakın, tamamen yolsuzca. Burada bir belediye başkanı hemşehrimiz de var, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin önceki gün askıya çıkardığı bir ilanı göstereceğim size. Bakın, arkadaşlar, burada yol var, arada yol var, imar uygulaması, daha askıdan inmeden yol ortadan kaybolmuş ve sonuçta milyonlarca lira değerindeki bir rant daha askıdayken bu mülk sahibine kazandırılmış. Şimdi, kayyum kim? Kaymakam. Kayyum kim? Vali. Sizlere soruyorum: Hangi Cumhuriyet Savcısı bunlar hakkında bir soruşturma başlatmaya cesaret edebilir, hangisi? Bakın, inanın, milyonlarca lira değerinde rant var, satılan taşınmazlar... Şimdi, önümüzde seçim var, Diyarbakır Yenişehir Kaymakamına daha yeni ödül verdiniz. Seçimler nedeniyle alınan mal ve hizmetler var. Bana bizzat Belediyeden bildirilen öyle mal ve hizmet alımı olmuş ki ama teslim alınmayan... Diyarbakır'ın ve bütün bölgedeki kayyum idaresindeki belediyelerin kamu malları gani gani talan ediliyor. Kimin kontrolünde? Adalet ve Kalkınma Partisinin kontrolünde.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Diyarbakır'da kanaat önderleriyle bir araya geldi: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Diyarbakır'da kanaat önderleriyle bir araya geldi:

SİYASETÇİLERİN DE O YEREL RANTLARA ORTAKLIĞI VAR’

Kayyumların yaptıklarına sessiz kalınmasına tepki gösteren Tanrıkulu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kez daha söylüyorum: Bakın, eğer siyasal ortaklığınız yoksa kayyumların bu yolsuzluklarına ses çıkarırdınız ama siyasal ortaklığınız var ve -buradaki Milletvekillerini tenzih ederim- siyasetçilerin de o yerel rantlara ortaklığı var. Bize nasıl geliyor bütün bunlar? Halen belediyede çalışan namuslu, vicdanlı yerel memurlar var, o vasıtayla bize geliyor.

İkincisi, bu ranttan payını almayanlar bize bildiriyorlar ama belediye meclisi olsa, ilçe belediye meclisi olsa, büyükşehir belediye meclisi olsa bütün bunlar şeffaf olacak, denetlenecek, en azından ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesinde imar komisyonundan geçecek ama sadece tek kaymakam, tek vali buna bir imza atıyor. Soruşturabiliyor musunuz? Hayır. Böyle bir talan düzeni var, bu düzen sizi yıkacak onu size söyleyeyim ve bölge halkı sizi bir kez daha sandığa mahkum edecek.”

Editör: Nazmi Kahraman