Dicle Üniversitesi Arama ve Kurtarma (DÜAK), İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından “Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Yönetmeliği” kapsamında hafif arama kurtarma sınıfında akredite almaya hak kazandı.

Mehmet Turgut Tayuzak öncülüğünde gönüllü üniversite personelinin katılımı ile depremden sonra kurulan ve çok kısa sürede zorlu eğitimleri başarıyla tamamlayan arama ve krutarma ekibi, acil durumlarda sahada yer alarak önemli başarılara imza attı.

Adres Değiştirme süreci başladı Adres Değiştirme süreci başladı

Depremden hemen sonra AFAD Başkanlığına başvurarak Kentsel arama kurtarma Akreditasyon Belgesi talebinde bulunan ekip, bu hafta yapılan denetim ve inceleme sınavını tamamladı. Ekip, tatbikat sırasında tam not aldı. 

Afet ve acil durumlarda arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlamak ve hayat kurtarmak için uzman ekiplerden eğitimler alan DÜAK, eğitimlerin ardından afetin meydana geldiği koordinatlara nasıl ulaşılacağı, üs kurma, intikal tarzı, afet alanında nasıl davranılacağı, nasıl kurtarma yapılacağı, ilk yardımın nasıl uygulanacağı, personel araç ve alan güvenliğinin nasıl sağlanacağı, telsizle haberleşme, enkaza girme ve enkaz kaldırma gibi konularda denetlendi. Ekip, bu denetimleri de başarıyla tamamlayarak, AFAD'a ulusal çapta akredite olmayı başaran ilk üniversite oldu.