Erzincan’da altın madeninde neler oldu? Göçük altında kaç işçi kaldı? Erzincan’da altın madeninde neler oldu? Göçük altında kaç işçi kaldı?

Vefa, dilimize Arapçadan giren ve günlük hayatta sıkça kullandığımız bir kelime. Ancak vefa, sadece bir kelime değil, aynı zamanda hayatımızın her alanında karşılaştığımız ve sahip olmamız gereken bir kavram. Vefanın TDK 'da 3 farklı anlamı vardır. Peki, vefa ne demek? Vefa sahibi olmak nasıl bir şey? Vefa, sadece dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinde mi geçerli? Vefa kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. 

VEFA, YAŞANMIŞLIKLARA SAYGI DUYMAKTIR

Vefa, en basit tanımıyla yaşanmışlıklara saygı duymak ve birçok şey paylaştığın insanları hatırlamak demektir.

VEFA, SÖZÜNDE DURMAKTIR

Vefa, aynı zamanda sözünde durmak, vadettiklerini yerine getirmek, sözüne sadık kalmak anlamına gelir.

VEFA, TASAVVUFTA BİR TERİMDİR

Vefa, sözlük anlamının yanı sıra tasavvufta da bir terim olarak kullanılır. Tasavvufta vefa, kulun, Kalu-Bela’da Allah’a verdiği sözü tutmasına denir. Vefa sahibi olan kul, Allah’a karşı sorumluluklarını yerine getirir, onun emirlerine ve yasaklarına uyar, onun rızasını kazanmaya çalışır. Vefa sahibi olmayan kul ise, Allah’a karşı sorumluluklarını ihmal eder, onun emirlerine ve yasaklarına karşı gelir, onun gazabını celbeder. Vefa sahibi olan kul için ‘‘Allah dostu’’, vefa sahibi olmayan kul için ise ‘‘Allah düşmanı’’ kelimeleri kullanılır.

Editör: Ayşegül Yaşar