Suyun vücudumuz için önemi inkar edilemez. Ancak, yeterince su içmediğimizde vücudumuz bize çeşitli sinyaller gönderir. İdrar renginden baş ağrısına, cilt kuruluğundan tuvalet alışkanlıklarına kadar pek çok belirtiyle suyun önemini hatırlatır.

Yeterince su içmiyorsanız vücudunuza size bu 8 sinyali gönderir:

1-    İdrarınızın Rengi

İdrarınız sarı ve daha koyu renkteyse yeterince su içmiyorsunuz demektir.

2-    Tuvalete Gitme Sıklığı

Tuvalete günde iki veya üç kezden az mı gidiyorsunuz? Bir an önce su içmeye başlamalısınız. İdeal olarak günde 6-7 kes tuvalete gitmeniz gerekmekte. Yeterince su içmiyorsanız bundan böbrekleriniz de etkilenebilir.

3-    Kuru Cilt

Cildiniz çok kuruysa bunun nedeni yeterince su içmemeniz olabilir. Cildin neden kuruduğuna dair araştırmalar devam etse de bilim insanları bunun yeterince su içmemek ve ciltteki yağ oranının düşük olmasından kaynaklandığını öneriyor.

4-    Sürekli Aç Hissetmek

Vücudumuzda yeterince su olmadığında aç olmasanız bile aç hissedersiniz. Vücudunuzun yeterince su içmediğinizin sinyalini böyle de verebilir.

5-    Yorgunluk

Yeterince su içmeyen kişiler içenlere oranla daha yorgun hissederler. Bunun nedeni de vücudun kandan su ödünç alması. Kan seviyenizdeki oksijen azalması yorgun hissetmenize neden olur.

6-    Baş Ağrısı

Baş ağrıları, yeterince su içmemenin işareti olabilir. Ani hareket ettiğinizde veya bir şeyi almak için eğildiğinizde başınız ağrıyorsa daha fazla su içmeyi deneyin.

Aristotales'ten bu yana bilim insanlarının dikkatini çekiyordu Aristotales'ten bu yana bilim insanlarının dikkatini çekiyordu

7-    Kabızlık

Bağırsaklarınızın çalışması için suya ihtiyacı var. Yeterince su içmemek kabızlığa yol açmakta. Bu tür durumlarda bol bol su için

8-    Sinirlilik

Vücudunuzda gerekli sıvılar olmayınca daha sinirli hissedersiniz. Su içerek gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

Editör: Ayşegül Yaşar