Yargıtay tarafından alınan karar, depremde zarar gören DASK mağdurları için umut oldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören konutlar için DASK tarafından yapılan ödemelerin yetersiz olduğu ve yeni tarife üzerinden tazminat ödemesi yapılması gerektiğine ilişkin birçok uyuşmazlık yargıya taşındı. 

Uzun süredir ülke gündeminde olan DASK ödemeleriyle ilgili depremzede lehine verilen ilk karar hakkında Yargıtay 4. Hukuk Dairesi incelemesini tamamladı. 

Verilen kararla, Sigorta Tahkim Komisyonunun DASK ile ilgili karar verme yetkisinin olup olmadığına dair birçok soru işareti de cevaplanmış oldu.

Bursa’da 4,1 büyüklüğünde deprem Bursa’da 4,1 büyüklüğünde deprem

SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU VE DASK

Gündemi uzun süre meşgul edecek olan miktar itibari ile temyiz talebinin reddine ilişkin kararı yorumlayan Malatya Barosu Avukatı Çağdaş Karaoğlan, ''Sigorta Tahkim Komisyonu Uyuşmazlık ve İtiraz Hakemlerince depremzede lehine verilen karar, miktar itibari ile temyize tabi olmasa da istisnai hüküm olan Sigortacılık Kanunu 30. maddesinin 12. Fıkrası hükümlerine dayanarak davalı DASK tarafından temyiz edilmişti'' dedi.

TAZMİNAT TALEPLERİ

Karaoğlan, DASK’ın sigorta şirketi olmaması sebebiyle Tahkim Komisyonunun davaya bakmaya yetkili olmadığı, davanın tarife değişikliğine dayanması sebebiyle İdare Mahkemelerinde görülmesi gerektiği gibi gerekçelerle yapılan temyiz başvurusunun Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından geçen hafta itibariyle reddedildiğini ifade ederek, bu haliyle Sigorta Tahkim Komisyonunun DASK’a ilişkin davalara bakmaya yetkili olduğunu kaydetti.

''HAKEM HEYETİ KARARLARI KESİN OLACAK''

Dava değeri 238 bin 730 lira altında olan tazminat talepleri açısından kararın temyiz edilemeyeceği ve uyuşmazlığın idari dava niteliğinde olmadığının netlik kazandığını kaydeden Karaoğlan, şöyle dedi:

''Bir örnekle açıklamak gerekirse; depremde ağır hasar alan 100 metrekarelik bir konut sahibi, DASK’tan almış olduğu 147.784,00-TL tazminatın eski tarife üzerinden hesaplandığı ve yeni tarife üzerinden 147.784,00-TL daha tazminat hakkı olduğu iddiasıyla Sigorta Tahkim Komisyona başvurduğunda, Hakem Heyetleri tarafından davanın kabulüne karar verilmesi halinde, bu karar kesin olacaktır ve karar ilam niteliğinde olduğundan tazminat icra kanalıyla tahsil edilebilecektir. Ancak Hakem Heyetince aleyhe karar verilmesi halinde de kararın kesin olacağına dikkat edilmesi gerekir.''

HAK KAYIPLARINA DİKKAT

Karaoğlan, Yargıtay tarafından verilen kararın esasa ilişkin inceleme yapılmaksızın verildiğini belirterek, ''henüz temyiz aşamasında bir değerlendirme yapılmaması sebebiyle 238.730,00-TL altındaki uyuşmazlıklar için son sözü Sigorta Tahkim Komisyonu Hakemleri söyleyecek. Yargıtay tarafından esasa ilişkin bir değerlendirme yapılana kadar, Hakemlerin görüş farklılıkları nedeniyle aynı uyuşmazlığa verilecek farklı kararlar olabileceğinden hak kayıpları yaşanabilecektir'' dedi.


 

Editör: EYYUP KAÇAR