CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İstanbul Yenikapı Newrozu’nda gazetecilere dönük polis şiddetine ilişkin Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmak üzere meclise soru önergesi verdi.

Basına şiddet ve yasak hukuki değil

Tanrıkulu soru önergesinde, şu ifadelere yer verdi: “17 Mart Pazar günü İstanbul Yenikapı'da gerçekleştirilen mitingin ardından, bu mitinge katılan yurttaşlarımıza uygulanan, nedeni bilinmeyen gözaltı işlemi sırasında kolluk güçlerinin haber takibi yapan gazetecilere dönük fiziksel saldırısı kamuoyuna yansımıştır. Alanda yaşanan gelişmeleri kamu haberciliği sorumluluğuyla takip eden, web ortamında yayın yapan Bianet muhabirleri Tuğçe Yılmaz ve Ali Dinç'e uygulanan fiziksel şiddet uygulamaları açıkça basın özgürlüğünü engellemektir. Kamusal alanda çekim yapan basın mensuplarına "Çekim yasak" denilerek engelleme girişimi yasal ve hukuki değildir.

"Partimizden defolup gidin" "Partimizden defolup gidin"

İki muhabirin ısrarla gazeteci olduklarını belirtmelerine rağmen şiddet uygulanması olayın basın özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına dönük bilinçli bir eylem olduğunu düşündürtmektedir.”

Tanrıkulu’nun TBMM’ye sunduğu önergede sıraladığı sorular ise şöyle:

“1.Miting öncesinde, esnasında ve sonrasında yurttaşlarımızın toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını sağlıklı biçimde kullanabilmeleri adına ne gibi güvenlik önlemleri alınmıştır?

2.Yenikapı'da düzenlenen mitingin ardından yurttaşlara uygulanan gözaltı işleminin sebebi nedir?

3.Alana giriş esnasında gazetecilerin birden fazla kez arama işleminden geçirilmelerinin sebebi nedir?

4.Miting öncesi, esnası ve sonrası için haber takibi amacıyla alanda bulunan gazetecilere çekim yasağı kim tarafından, hangi amaçla getirilmiştir?

5.Kamusal alanda haber yapan gazetecilerin faaliyetleri; hangi emir ve gerekçeyle şiddet eylemine dönüşmüştür?

6.Kötü muamele kanunen yasak olmasına rağmen bunu uygulayan kolluk kuvvetlerinin kimlikleri tespit edilmiş midir?

7.Bahse konu şiddet olayı gerçekleşmeden önce ısrarla basın mensubu olduklarını belirtmelerine rağmen gazetecilerin kötü muameleye, işkenceye maruz kalmaları bilinçli bir eylem midir?

8.Haber takibi gerçekleştiren gazetecilere şiddet uygulayan kolluk güçleriyle ilgili bir idari işlem başlatılmış mıdır?”

Editör: Nazmi Kahraman