Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 2024 oturumları, 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde üç oturumda gerçekleştirildi. Sınav maratonunun sona ermesinin ardından, üniversite adayları sonuçları heyecanla beklemeye başladı. ÖSYM, yayımladığı takvimle YKS 2024 sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. Peki, YKS 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak?

Dicle Üniversitesi sıralamada 12 basamak geriledi Dicle Üniversitesi sıralamada 12 basamak geriledi

YKS 2024 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin 2024 sınav sonuç takvimine göre, YKS sınav sonuçları 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü ilan edilecek. Sınava katılan adaylar, sonuçların açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor.

YKS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav sonuçları, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenilebilecek. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacaktır.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL sınav puanları hesaplanan adaylar, bu puan türleri ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilecekler. Ancak, başarı sırası aranan programları en düşük başarı sırasına sahip adaylar tercih edebileceklerdir. İlgili sınav puanı hesaplanmayan adaylar, bu puan türlerinde öğrenci alan programları tercih edemeyeceklerdir.

Editör: Ayşegül Yaşar