8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde ile konut kiralarına getirilen %25 artış sınırı, 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştı. Bu düzenleme kapsamında konut kira artışları %25 ile sınırlandırılmıştı. Ancak, 1 Temmuz itibariyle bu sınırın kalkması bekleniyor. Düzenleme değişirse, kira artışları 12 aylık enflasyon ortalaması esas alınarak yapılacak.

15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRTHaber’de katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Şimşek, kira artışında %25 sınırının devam etmesi için bir sebep olmadığını belirterek, "Çok büyük ihtimalle devam etmez. Kredi fiyatlamasına da müdahale edilmemesi gerekiyor," dedi.

KİRADA YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI NE ZAMAN BİTECEK?


Kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarına kayıtsız kalarak ev sahiplerine haziran ayında da yüzde 25 zam yapabilecek.

Editör: Ayşegül Yaşar