Özgür Ayaydın

Hollanda devlet televizyonu tarafından çekilen “Fırat’ın hikayesi, cenneti ararken” belgeselini 5 milyon Hollandalı izledi. Ağrı Dağında Nuh’un gemisi ile başlayan, Tunceli’de “Robinson Ziya”nın hikayesi ile devam eden, belgesel Gaziantep’te Gastronomi ile son buldu. 

Hollanda devlet kanalı BNNVARA’da yayımlanan, “Fırat Nehri'nin Hikayesi, cenneti ararken” belgeseli için 3 yıllık bir hazırlık çalışması yapıldı. 

7959bf95-c0cb-4a10-b591-76573d8133dd

Gazeteci Sinan Can öncülüğünde çekilen 4 bölümlük belgesel 3 ülkede çekildi. Türkiye’de 2 bölümü 22 günde çekilen belgeselin startı Şubat 2022’de eksi 22 derece soğukta Ağrı’da verildi. 

Ağrı’da Astronota rehberlik eden Çeven’in hikayesi

İshak Paşa Sarayı, Nuh’un gemisi ve Ağrı Dağı'nın da konu edildiği belgeselde, Astronot James Benson İrwin'nin Ağrı Dağında tırmanırken ona rehberlik eden Halis Çeven'nin ailesiyle röportaj yapıldı. Nuh’un gemisini konu alan çekimler Ağrı'da 4 gün sürdü. 

39b280f2-aa58-47c4-9b44-43b43124605b

Erzurum ve Erzincan’da da çekimler yapıldı

Gazeteci Sinan Can öncülüğünde, yönetmen Thomos Bloom, Görüntü Yönetmeni Bruce Amende, Prodüktör Ahmet Seyda Öncü ve araştırmacı Nesrin Boran’dan oluşan belgesel ekibi daha sonra çekimlere Erzurum' ve Erzincan’da devam etti. 

Diyarbakır'da üç ilçedeki çiftçilere malzeme desteği Diyarbakır'da üç ilçedeki çiftçilere malzeme desteği

Erzurum'da çifte minerali Medrese ve Aşıklar kahvesi ve Çirit yarışmalarının çekimlerini yapan ekip daha sonra Erzincan'a geçti. Kemaliye ilçesini, Nene Hatun Mezarını ve Sinan Can'nın annesinin babasıyla tanışma hikayesi çekildi. 

e2fda5b2-691c-4108-9dc6-d35f5a47f214

“Robinson Ziya” nın hikayesi Hollanda’lıları etkiledi

Hollanda belgesel ekibi daha sonra Tunceli'de “Robinson Ziya” olarak tanınan Ziya Abay’ı bulmak için yola çıktı. Ziya Abay ekibi Pertek ilçesinde 5000 bin ağaç diktiği baraj gölündeki küçük adasında kayığı le karşıladı. 

“Cennet yarattığın dünyadır”

c960bbe2-1357-40c5-bb6d-b2d027dece90

Önce belgesel ekibi daha sonra izleyen Hollandalılar Robinson Ziya’nın hikayesinden çok etkilendi. Ziya Abay’ın trafik kazasında kaybettiği eşi rüyasına girer ve kendisine küçük adayı gidip ıhlamur ağacı dikmesini söyler. Ziya Abay, bunun üzerine o adaya gider ve ağacı diker. Ihlamur ağacının ismini de Emine koyar, yani eşinin ismini. O gün bu gündür Ziya Amca o küçük adaya ağaç diker. Robinson Ziya, “Cennet neresidir? Diye sorulunca, “Cennet senin yarattığın dünyadır” deri. 

b21f10c7-3013-40c6-b591-662c2677b9d5

Mardin'e geçen ekip burada da çok çarpıcı bir hikayeyi kayda alır. Kentin çöplerini daracık sokaklardan taşıyan eşekleri de çeken ekip, daha sonra Manastırda bahçıvanlık yapan ve kısa bir süre önce hayata veda eden Bahe’nin hikayesini kayıt altına alır.  

Şanlıurfa’da Berdel, Gaziantep’te Gastronomi

Belgesel ekibinin Türkiye’deki son durağı ile, Şanlıurfa'da '' Berdel'' hikayesi ve Gaziantep’te Gastronomi çekimleri olur. Suruç ilçesinde Berdel yapmış bir ailenin hikayesini çeken ekip, Gaziantep'te Gastronomi üzerine çekimler yaparak belgeseli tamamlar. 

034fba21-12ac-490f-a764-63462251f553

Ekipten CEGA Medyaya konuşan Ahmet Seyda Öncü, Anadolu'da insan hikayelerinin çok etkileyici, duygusal ve insani olduğunu söyledi. Belgeselde insan hikayelerindeki kahramanlara, “Sence cennet neresidir” diye sorduklarını söyleyen Öncü, “Robinson Ziya bize, ‘Cennet sensin, cennet senin yarattığın dünyadır’ diyerek en çarpıcı cevabı verdi” diye konuştu. 

Hollanda’da 5 milyon kişi belgeseli izledi

Öncü, “Fırat'ın hikayesini çekerken aslında Anadolu topraklarının cennet olduğunu ve insanların bu cennete kendilerine ait özel hikayelerinin olduğuna inandık. Bu yüzünden Hollanda'da 5 milyon insan bizim hikayelerimizi çok sevdi ve izledi. Türkiye açısından da çok iyi bir tanıtım filmi olduğunu inanıyorum” diye konuştu.