Diyarbakır Valisi gazetecilerle buluştu Diyarbakır Valisi gazetecilerle buluştu

Avrupa Birliği 2024 araştırmacı gazetecilik ödülü başvuruları sürüyor.
 
Ödüllü gazetecilik yarışması ''Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi II'' projesi kapsamında araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, tanıtma ve teşvik etme amacıyla düzenleniyor.

Türkiye’nin yanı sıra projenin diğer paydaşları Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’da da düzenlenmekte olan ödül, bir önceki yılın en önemli araştırmacı gazetecilik haberlerine veriliyor. 

Ayrıca söz konusu bölgeyi kapsayan en iyi araştırmacı gazetecilik haberleri için AB, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen bir bölgesel başarı ödülü de tertip ediyor.

ARANAN ŞARTLAR

Ödül için; Türkiye’de basılı, radyo, televizyon veya çevrim içi herhangi bir medya mecrasında, 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkçe veya diğer dillerde yayınlanmış haberler için bireysel ya da grup olarak başvuru yapılabilir. YouTube/ TikTok/ Instagram/Podcast gibi yenilikçi formatlarda hazırlanan araştırmacı gazetecilik haberleriyle de başvuru gerçekleştirilebilir.

Başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye’de bir medya kuruluşunda çalışması şartı aranıyor.

Ödüle aday gösterilecek haberlerin, organize suç, yolsuzluk, aşırılığın yükselişi, yabancı odakların etkisi, dijital alan dahil tüm temel hak ihlalleri, bölgesel ekonomiyi etkileyen, etkisi sınırları aşan ve ülkelerin bakış açısını değiştiren meseleleri, AB entegrasyon sürecinde yaşanan zorlukları esas alması bekleniyor. 

VERİLECEK ÖDÜLLER 

Türkiye için ödül fonu toplamı 10 bin Avro olarak belirlenirken, birincilik ödülünün 5 bin Avro, ikincilik ödülünün 3 bin Avro ve üçüncülük ödülünün 2 bin Avro olduğu bildirildi.

Bölgesel ödül için aynı rakamların belirlendiği kaydedildi.

Ulusal ve bölgesel yarışma jürileri kıdemli editörler, medya uzmanları ve gazeteciler ile aynı kriterleri taşıyan proje konsorsiyumu temsilcilerinden oluşacak.

Her iki ödül için de son başvuru tarihinin 13 Haziran 2024 saat 23:59 olduğu açıklandı.

Katılımcıların, ulusal ve bölgesel yarışmaya ayrı ayrı ya da iki kategori için başvurabilecekleri belirtildi.

Ulusal juri üyeleri, ulusal yarışmaya katılanlar içinde bölgesel etki taşıdığına inandıkları haberleri, bölgesel yarışma için aday gösterebilecek.

Her iki kategoriye başvuran adaylardan, ulusal ödülü kazanamayanlar, koşulları taşımaları halinde Bölgesel Ödül için yarışmayı sürdürecek.
 
Daha fazla ayrıntı için ''[email protected]'' ile iletişime geçebileceği bildirildi.
 

Editör: EYYUP KAÇAR