Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almak için yaşadığı zorluklar biliniyor. Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden vize almak için aylarca randevu beklemek gerekiyordu. Bu durum vize randevularının karaborsaya düşmesine ve fırsatçılığa yol açıyordu.

Almanya'nın başvuru alırken yeni bir sistem kullanacağı iddia edilse de henüz net bir açıklama gelmemişti.

Almanya, bu sorunu çözmek için yeni bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Bugünden itibaren Schengen vizesi başvuruları iki aşamalı olarak yapılacak.

BAŞVURULAR İKİ AŞAMALI OLACAK

Almanya, yaptığı açıklama ile vize başvurularının iki aşamalı gerçekleşeceğini duyurdu.

Artık Almanya'dan Schengen başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları iki aşamalı başvuru yapacak.

İLK AŞAMA KAYIT OLMAK

Vize başvurusu yapmak isteyen kişi önce Türkiye'deki yurt dışı temsilciliklerinin internet sitelerinde kayıt oluşturacak. Kayıt oluşturulduktan sonra başvuru tarihlerine göre sırayla randevu verilecek.

Büyükelçilik resmi olarak yeni sisteme geçtiğini duyurdu ve açıklamasında bu uygulamayla uzun süren randevu sürecinin ortadan kalkacağını vurguladı.

Mardin, Şırnak ve Batman'da Ezidiler "Kırmızı Çarşamba Bayramı"nı kutladı Mardin, Şırnak ve Batman'da Ezidiler "Kırmızı Çarşamba Bayramı"nı kutladı

Randevu alındıktan sonraki süreç ise aynı kalacak. Başvurular Almanya'nın hizmet sağlayıcısı iDATA aracılığıyla eskisi gibi devam edecek. Randevu bekleme listesine ise ücretsiz olarak kayıt olunabilecek.

iDATA'nın gönderdiği e-postadaki randevu tarihi onaylandığında ise 48 saat içinde hizmet ücreti ödemesi alınacak.

IDATA'DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

iDATA'nın internet sitesinde de Schengen başvurularında yeni sisteme geçildiği belirtildi.

Açıklamada, 18 Mart 2024 itibariyle randevuların yalnızca Almanya'nın Türkiye'deki yurtdışı temsilciliklerinin internet sitesinde yer alan kayıt sistemi üzerinden gerçekleştirileceği bildirildi.

Vize başvurusunda bulunacaklar bugünden itibaren Türkiye'deki Alman Dış Temsilciliğin randevu bekleme listesine kaydolacak ve e-posta onayı bekleyecek.

Editör: Ayşegül Yaşar