Her biri sevgi dolu annelerimizi onurlandırma vakti geldi! Anneler Günü kapıda ve herkes hazırlıklara başladı. Peki, bu özel gün ne zaman kutlanacak ve neden bu kadar önemli? İşte detaylar...

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü, her yıl mayıs ayının 2. pazar gününde kutlanır ve bu yıl 12 Mayıs 2024 Pazar gününe denk geliyor. 

ANNELER GÜNÜ HİKAYESİ VE ORTAYA ÇIKIŞI

Anneler gününün tarihte yer alan 2 farklı öyküsü vardır. Bunlardan biri mitoloji kaynaklıdır bir diğeri de 1900’lü yıllardan günümüze kadar gelmiştir:

1. HİKAYE

Anneler gününün ilk çıkış hikayesi aslında mitolojik dönemlere kadar uzanır. Rhea, pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilir. Bu kutsal anneyi anmak ve hatırlamak için her sene mayıs ayı geldiğinde bir bahar şenliği düzenlenir. Bu bahar şenliği o dönemlerde Mayıs ayının ortalarına denk geldiği için; günümüzde de aynı dönemde kutlanır.

Antik Yunan halkı için önemli olan bu şenlik, anne olarak kabul edilen Rhea adına düzenlenmekteydi. Dönemler değişti ve artık anneler gününün çok farklı bir hikayesi akıllarda kaldı.

2. HİKAYE

Türkiye’de 1955 yılından günümüze kadar büyük bir sevinçle kutlanan anneler günü, Anna Jarvis tarafından pek çok ülkeye aşılanan özel bir gündür. Philadelphia’da yaşayan Anna Jarvis adında bir genç kız sayesinde bu özel gün, günümüzde de kutlanıyor.

Anna Jarvis, anne ve babasını 3 sene arayla kaybeden duygusal ve hırslı bir kızdır. Annesinin vefatına alışamayan Anna Jarvis, annesinin her sene anılması için bir şeyler yapmak ister. Annesiyle daha çok zaman geçirmek isteyen; ancak yeterince vakit ayırmadığını düşünen Anna Jarvis; annesine olan vefa borcunu çok özel şekilde yerine getirmek için harekete geçer.

Bunalımlı halinden çıkıp annesi için adımlar atan Jarvis, mayıs ayının 2. pazar gününe denk gelen günde yani annesinin vefat ettiği tarihte annesini özel bir törenle anar. Tüm anne ve çocukları etkilemek için emin adımlar atan Jarvis, anneleri hayatta olan çocuklara nasihatler vermek için diyar diyar dolaşır. Tüm anne ve çocukların arasındaki bağın güçlenmesi için annesini andığı günün resmi bir gün olması için çalışır.

Anneler Günü'nde en çok tercih edilen hediyeler belli oldu Anneler Günü'nde en çok tercih edilen hediyeler belli oldu

Amacı için tüm siyasi ve resmi kişileri devreye sokmak ister ve uzun bir çaba sonucunda her sene Mayıs ayı geldiğinde, 2. pazar gününde anneleri anmak ve mutlu etmek için bir kutlama gerçekleştirir.

Dönemin belediye başkanı, Anna Jarvis’in bu fikrini çok beğenir ve anneleri onurlandıran bu özel günün her kesime yayılması için bir haber yaptırır. Anneler günü fikrini Amerika Birleşik Devletleri Kongresi kabul eder. 1908 yılında ilk defa anneler günü kutlanır ve bu seneden sonra bir gelenek haline gelir. Annelerin fedakarlığını ve masumiyetini temsil eden beyaz karanfiller, anneler gününde yüzlerce anneye takdim edilir.

Editör: Ayşegül Yaşar