Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde Resmi Gazete ile yeni bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlanmış, bu karar kapsamında TÜVTÜRK araç muayene sistemi için özelleştirme yapılacağı ilan edilmişti.

Araç sahiplerinin düzenli olarak yaptırmak zorunda olduğu araç muayenesi için kural değişikliğine gidildi. Yeni karar kapsamında artık araç muayenesi yapılırken lastik kontrolünün yapılmayacağı açıklandı. Eskiden lastik kontrolü de yapılıyor ve kriterlere uymayan araçlar muayeneden geçemiyordu.

TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENESİ KARARI AÇIKLADI!

TÜVTÜRK yapılan açıklamada "Seyir esnasında bir lastiğin patlaması aracın kontrolünü neredeyse imkansız hale getirir, kaza yapılmasına sebep olur. Araç muayanesinde lastik yüzeylerinde oluşabilecek hasarlar ya da lastiğe batan yabancı maddeler gözle ve elle mutlaka kontrol edilmektedir. Böylece lastiklerde oluşan ve fark edilemeyen (özellikte lastiklerin aracın iç kısmına bakan yüzeylerinde oluşan ve araç kullanıcısı tarafından görülemeyen) hasarlar muayene sırasında tespit edilmektedir.

Üniversiteler en  çok bu şehirleri seviyor. Birinci yine değişmedi Üniversiteler en çok bu şehirleri seviyor. Birinci yine değişmedi

Aksi bir durum tespit edildiğinde, aracınızın muayenesi kusurlu olarak sonuçlanır. Araçta aynı aks üzerinde aynı ebatta lastik bulunması gerekir. Muayene esnasında aksi bir durum tespit edildiğinde “Aynı Aks Üzerinde Farklı Ebatta Lastik Kullanılmış” kusuru belirtilir. Lastik üreticileri, aynı ebatta fakat farklı desende (farklı firmaların imal ettiği) dastiklerin aynı aks üzerinde kullanılmasının dahi lastik kullanım verimliliğini olumsuz etkilediğini betirtmektedirler.

Araç Kapak

ARAÇ MUAYENESİNDE ARTIK BUNA BAKILMAYACAK!

Araç muayenesi yaptırmak isteyen kişiler artık yaz lastiği ve kış lastiği denetiminden muaf tutulacak. Araç muyanesinde arabanın lastik kontrolü yapılırken kış lastiği ya da yaz lastiği olup olmadığı denetlenmeyecek. Böylelikle araç sahiplerinin muayeneye gitmeden önce yapmaları gereken bir değişiklik ortadan kaldırılırken muayeneden geçişleri daha kolay bir hale getirilmiş oldu.

Editör: Ayşegül Yaşar