Sağlık uzmanı İbrahim Saraçoğlu'nun önerileriyle her seferinde yeni bir mucize keşfediliyor. Bu kez, kuru erikten elde edilen bir tarif, sadece tıkanmış bağırsakları temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda tansiyonu dengelemeye yardımcı oluyor. İşte detaylar...

Bağırsak sağlığının önemi gün geçtikçe daha fazla anlaşılıyor. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği kuru erik tarifi, yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini düzenlerken, antioksidanlarla dolu olmasıyla da vücudu toksinlerden arındırıyor. Potasyum, demir ve bakır gibi mineraller açısından zengin olan kuru erik, tansiyonu düşürmeye ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca, göz sağlığını koruyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.

LİF ZENGİNİ, KABIZLIĞI BİTİRİYOR! 

Bu mucize besin, yüksek lif içeriğiyle bilinir. Lif, sindirim sistemini düzenler, sindirim sürecini destekler ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletir. Ayrıca, tokluk hissini artırır ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

ANTİOKSİDANLARLA DOLU 

Kuru erik, antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, vücuda zararlı serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltır ve hastalıklara karşı korur. Bu, kanser, kalp hastalıkları ve yaşlanma belirtileri gibi sağlık sorunlarının riskini azaltabilir.

POTASYUM DEPOSU 

Potasyum minerali bakımından zengindir. Potasyum, vücuttaki sıvı dengesini düzenler, kas fonksiyonlarını destekler ve kan basıncını kontrol altında tutar. Bu da kalp sağlığını korur ve hipertansiyon riskini azaltabilir.

DEMİR VE BAKIRLA DOLU 

Demir ve bakır gibi mineraller açısından zengindir. Demir, vücutta oksijen taşınmasını sağlar ve enerji üretimine katkıda bulunur. Bakır ise bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler ve demir emilimini artırır.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYO

İçerdiği lif ve antioksidanlar sayesinde kolesterol seviyelerini düşürebilir. Düzenli tüketildiğinde, kuru erik kalp sağlığını korur ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR! 

Doğal tansiyon ilacı olarak da bilinen kuru erik sayesinde hipertansiyon gibi sorunlardan kurtulunabiliyor. Bu besin sayesinde tansiyonu dengelemek ve sağlığınıza sağlık katmak mümkün. Elbette ki kronik hastaların bu besini tüketmeden önce bir uzman görüşü alması da önemli.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUYOR 

Kuru erik, beta-karoten ve A vitamini içerir. Bu besin maddeleri, göz sağlığını destekler, görme keskinliğini artırır ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının riskini azaltır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR 

Sindirimi kolaylaştıran doğal bir müshil etkisine sahiptir. Sindirim sistemini uyarır ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bu da sindirim rahatsızlıklarını hafifletir ve sindirim sağlığını iyileştirir.

Mucizeleri saymakla bitmeyen kuru eriğin bu sağlık faydaları, düzenli olarak tüketildiğinde ortaya çıkabilir. Ancak, herhangi bir sağlık durumu veya diyet değişikliği hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, şeker içeriğine dikkat edilerek uygun porsiyonlarda tüketilmesi önemlidir.

 KURU ERİK TARİFİ 

Malzemeler

  • 5 bardak kaynar su
  • 150 gram hurma
  • 150 gram kuru erik

YAPILIŞI

  • Kuru eriği ve hurmayı kaynayan su içerisine atıp 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynama işlemi sonrası tencereyi ocaktan alın ve karışımı soğuması için oda sıcaklığında bırakın.
  • Hazırladığınız mucize karışımdan her sabah ve akşam aç karnına bir çorba kaşığı tüketin. Her öğünden önce ve sonra birer çorba kaşığı daha tüketebilirsiniz.

Ek Açıklama 2024 04 29 181029

MİGREN DÜŞMANI BİBERİYE KÜRÜ! 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun mucizelerle dolu başka tarifleri de bulunuyor elbet. Bilinen bir diğer mucizevi kürü de biberiye kürü. Geçmeyen baş ağrılarını anında geçiren bu kür sayesinde migren ataklarından kurtulmak, ağrıları dindirmek mümkün oluyor. İşte mucize biberiye kürünün malzemeleri ve yapılışı:

Kelek" olan karpuz, kavun ayıplı ürün sayıldı: "Paranızı geri alabilirsiniz Kelek" olan karpuz, kavun ayıplı ürün sayıldı: "Paranızı geri alabilirsiniz
  • Bir bardak kaynar su içerisine bir tutam biberiye atın. Kısık ateşte bu ikiliyi 9 dakika kadar kaynatın.
  • Kaynayan suyun bulunduğu kabın kapağının kapalı olmasına ve klorsuz su kullanmaya dikkat etmeniz önemlidir.
  • Bu çay 9 dakika kaynayınca soğumadan süzün ve için. Lezzetlendirmek için bal ve limon gibi eşlikçiler de ekleyebilirsiniz.

Kaynak: Posta