Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde çevresi kafeslenerek koruma altına alınan nesli koruma altındaki deniz canlıları arasında yer alan caretta caretta yuvasının kafesini yana kaydırıp yuva üzerinde ateş yakıldığı tespit edildi

Olay Koru Sahili'nde yaşandı. Caretta caretta kaplumbağalarının yuvalarını kontrol etmek için sahile giden Gazipaşa Hepimizin Platformu Sözcüsü Güldane Şahin ve bir grup çevreci, çevresi kafeslenerek koruma altına alınan caretta caretta yuvasının üzerinde ateş yakıldığını tespit etti. 

Bu sorumsuzluk sonucu yuvadaki deniz kaplumbağası yumurtalarının zarar gördüğünün belirten Şahin, caretta carettalara en çok insanların zarar verdiğini belirterek, “Gazipaşa’nın Koru, Selinus ve Kahyalar sahillerinde biliyorsunuz ki caretta carettalar vardır. Caretta carettalar, bu sahillerimize 1 Mayıs -15 Ağustos arası yumurtalı yuva yaparlar. Haziran-eylül aylarında da yavru çıkışlarımız olur. Bu dönemlerde gerek insan faktörü, gerekse yabani hayvanlar, sahipsiz köpekler yuvalara ve yavrulara zarar verirler. Ama en çok insanlar zarar verir. "dedi.

CARETTA-CARETTA-YUVASINDA-MANGAL-4-Medium

Koru Sahili’nde Kalenin dibindeki yerde bulunan yuvanın kafesinin yana itilerek ateş yakıldığını anlatan Şahin, şöyle dedi:

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın" Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın"

"Kafesi yana itip yuvanın üzerinde ateş yakmışlar. Henüz çıkış yapmamış olan bir yuvamız olduğundan dolayı bütün yavrular ve yumurtalar zarar görmüş. Sahillerimiz sit alanlarıdır, bu dönemlerde ateş yakmayalım, arabayla kumsala girmeyelim, yuvalara ve yavrulara zarar vermeyelim. Doğaseverler olarak herkesi doğamızı korumaya davet ediyoruz.”