Tatil dönüşü vücudunuzun şişkinlikten kurtulmasına yardımcı olacak bir meyve arıyorsanız, kivi tam size göre. Bu yeşil veya sarı renkli meyve, sindirim sisteminizi rahatlatmak için idealdir. Beslenme uzmanlarına göre kivinin yalnızca sindirim düzeyinde değil aynı zamanda cilt ve duygusal sağlık açısından da birçok faydası var.

Bingöl’de çöp sorunu doğal güzelliği tehdit ediyor Bingöl’de çöp sorunu doğal güzelliği tehdit ediyor

Kivinin sindirimi iyileştirme, karın şişliğini azaltma, cilt ve duygusal sağlığı destekleme gibi birçok faydası vardır. Beslenme uzmanları, tatil gibi aşırılıklardan sonra günde iki adet kivi tüketilmesini öneriyor. Kivinin yeşil ve sarı çeşitleri arasında lif ve C vitamini miktarı açısından fark vardır.

Kivinin sindirimi iyileştirme ve karın şişliğini en aza indirme konusundaki faydalarını uzmanlarla konuştuk. Beslenme uzmanlarına göre kivinin yalnızca sindirim düzeyinde değil aynı zamanda cilt ve duygusal sağlık açısından da birçok faydası var.

Sindirim problemleri, kabızlık ve mikrobiyota değişikliği

Kivinin sindirimi iyileştirme ve karın şişliğini en aza indirme konusundaki tüm faydalarını Clínica Mira + Cueto’nun beslenme ekibiyle konuştuk. Onlara göre kivi, “mide-bağırsak düzeyinde faydalı etkileri olan” bir meyvedir. Bunun nedenleri şunlardır:

 • Çözünür ve çözünmez lif içeriği yüksektir. Bu sayede suyu tutar, dışkı kütlesini artırır ve kabızlığı önler.
 • Prebiyotik etkiye sahiptir. Yani bağırsak florasını iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Proteinlerin sindirimini kolaylaştırır. Özellikle ağır yemeklerden sonra kivi yemek, mide salgısını düzenler ve emilimi arttırır.

Cilt, uyku ve ruh sağlığı için de iyi

 • Antioksidanlar açısından zengindir. Serbest radikallerle savaşarak cildin yaşlanmasını önler ve güneş hasarını azaltır.
 • C vitamini içeriği yüksektir. Turunçgillerden daha fazla C vitamini içeren kivi, viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve yorgunlukla mücadele eder.
 • Melatonin içerir. Bu hormon uyku kalitesini arttırır ve daha iyi dinlenmenize yardımcı olur.

Tatilden sonra kivi yiyin

Kivi her zaman iyi bir fikirdir, ancak aşırı tüketim dönemlerinden sonra daha da iyi olur. Bu nedenle Clínica Mira + Cueto bu dönemlerde günde iki parça alınmasını bile tavsiye ediyor. Vücut şişliğini iyileştirmenin faydalarının ötesindeki nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Onlar, “muhtemelen yazın aşırılıkları nedeniyle yüksek olan kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan” yüksek bitkisel lif içeriği nedeniyle doyurucu olduğunu açıklıyorlar.
 • Değişen alışkanlıklardan sonra kabızlığı tersine çevirir ve önler.
 • Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. “Tatilden sonra aşırı güneşe maruz kaldık ve bu da oksidatif ve yaşlanma süreçlerini kontrol etmek için etkisiz hale getirmemiz gereken serbest radikallerin artmasına neden oldu” diye açıklıyorlar.
 • Yüksek C vitamini içeriği (turunçgillerden daha yüksek) ve anti-enfektif özellikleri artıran diğer vitaminler, onu bağışıklık sistemini güçlendiren ve viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan bir meyve haline getirir.
 • Duygusal özellikleri

Duygusal özellikleri

Kivinin duygusal sağlığımızı da iyileştirdiği kanıtlanmıştır çünkü diğer şeylerin yanı sıra doğal olarak melatonin içerir. Aslında, uyku uzmanı Theresa Schnorbach, daha iyi uyumak için en iyi yiyeceklerin bir sıralamasını derledi (Emma-The Sleep Company ile işbirliği içinde) ve kiviyi, özellikle yatmadan bir saat önce ve bir ay boyunca her gece düzenli olarak yenirse ikinci sıraya yerleştirdi. Buna ek olarak, birçok uzman C vitamini eksikliğini yorgunluk ve zihinsel yorgunluk durumlarıyla ilişkilendirmiştir. Kivideki bu vitaminin yüksek miktarı bunlarla mücadeleye yardımcı olur.

Yeşil mi sarı mı daha iyi?

Kivi söz konusu olduğunda bu sonsuz bir şüphedir. Mira + Cueto’daki beslenme uzmanları, her iki çeşidin de benzer miktarda enerji (kalorileri düşük) ve yüksek su içeriği sağladığını doğruluyor, “bu da onları hem kilo hem de her yaşta şiddetle tavsiye edilen yüksek besin kalitesine sahip ürünler haline getiriyor” Diyetleri kontrol edin" diye açıklıyorlar. En büyük fark, her şeyden önce, lif ve C vitamini miktarındadır. “Yeşil kivi daha yüksek lif içeriğine sahiptir, ancak sarı kivi önemli ölçüde daha yüksek miktarda C vitamini içerir” sonucuna varıyorlar.

Ne zaman yemeli

Almak için her zaman iyi bir zamandır ancak bağırsak düzeyindeki faydalarına odaklanırsak iyi bir meyvedir. Mira + Cueto, kahvaltıda alınmasına ek olarak günün bu saatinde “bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve gün boyu antioksidan korumaya katkıda bulunduğunu” söylüyor. Ayrıca, “proteinli bir öğünden önce alınması durumunda, sindirim sürecini kolaylaştırır ve vücudun havasının sönmesine yardımcı olur” diyorlar.