Erdoğan'dan Musk'a fabrika kurma daveti Erdoğan'dan Musk'a fabrika kurma daveti

“Leyla’nın Kardeşleri”nin yönetmeni Saeed Roustayi’ye 6 ay hapis, 5 yıl film çekme yasağı v erildi. Yönetmen, milli ve ahlaki sinema eğitimi de alacak.

“Leyla’nın Kardeşleri” filmiyle geçen yıl Cannes’ta Altın Palmiye için yarışan ve FİPRESCI ödülünü kazanan İranlı tanınmış yetenekli yönetmenlerinden Saeed Roustayi, İran’daki rejimi eleştirince başı derde girdi. 

''İslami sisteme muhalefet propagandasına destek vermek'' suçlamasıyla yargılanan yönetmen hakkında İran mahkemesi kararını açıkladı. İddianamede filmin uluslararası festivallere gönderilmeden önce Kültür Bakanlığı’ndan izin alınmadığını kaydeden mahkeme kararında, yönetmen Saeed Roustayi'ye film yapımcısına 6 ay hapis ve 5 yıl film çekme yasağı verdi. 

Mahkemenin aldığı kararla, Roustayi ve film yapımcısı Noruzbegi cezanın yirmide birine denk gelen 9 gün cezaevinde yatacak. Cezanın kalan kısmı ise ertelenecek. Ancak, cezanın ertelenen bölümünde, Kum kentindeki radyo-televizyon kurumundan ''milli ve ahlaki sinema eğitimi'' alacaklar. 

Geçen sene 75’inci Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan “Leyla’nın Kardeşleri”, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu Ödülü’nü (FİPRESCI) kazanmıştı. 

Film, Tahran’da ekonomik zorluklar yaşayan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Film, geçen sene vizyona girmesinden bu yana İran’da yasaklıydı. Filmde Leyla karakterini İran’ın tanınmış oyuncularından Taraneh Alidoosti canlandırmıştı.