Yıllardır hapimiz sıcak demleriz. Ancak çayı soğuk su ile demlemek, hem kansızlık yapmaz hem de bayatlamaz. Bu yöntem için çaydanlığın alt kısmına yarıdan fazla su, demlik kısmına ise çay ve soğuk su koyun. Bu şekilde demlenen çay, kendi kalitesine göre tazeliğini korur. Kokusu ve tadı da bozulmaz. Bu yöntem sabır gerektirse de sonucu değer. 

BAYATLAMAYAN ÇAY NASIL DEMLENİR?

Soğuk su ile demlenen çay, içerisindeki kansızlık yapıcı bileşenleri aktif etmeden demlendiği için kansızlık yapmaz. Bu çay demleme yöntemi sabır ister ve keyifle demlenmesi gerekir.

Eğer alel acele çay demleyeceksiniz bu yöntemle demlemeyin, aksi takdirde uzun süre demlenmesini beklemeniz gerekecektir. Çayı bu usulle demlediğinizde aklınıza demlik kısmının soğuk kalacağı gelebilir.

Ancak durum sandığınız gibi değil. Çünkü alttaki su kaynadıkça üstteki demliği de kaynamaya noktasına getirecektir.

Öncelikle çaydanlığın alt kısmına yarıdan fazla su doldurun. Daha sonra demlik kısmına ne kadar çay demleyecekseniz o kadar su doldurun.

Karın yağını çatır çatır yakıyor! Bu besinle dümdüz olacaksınız Karın yağını çatır çatır yakıyor! Bu besinle dümdüz olacaksınız

Demlikteki su soğuk haledeyken demlemek istediğiniz miktarda çay koyun. Çaydanlığı ocağa koyun ve kaynamaya bırakın. Alttaki su kaynamaya başladıkça üstündeki suyu da kaynatarak çayın demlenmesini sağlayacak.

Peki, çay bayatlamama özelliğini nasıl kazanıyor? Kendi içeriğine uygun demlendiği için yani kendi kalitesine göre tazeliğini koruma süresi uzuyor. Örnek vermek gerekirse; yemeği düşük ısıda saklayıp daha sonra ısıtarak yemek gibi.