Ceviz, besleyici değeri yüksek olan bir kuruyemiş. Araştırmalar ceviz tüketmenin sağlık üzerindeki faydalarını destekliyor Fakat ceviz ağacı için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Zira, ceviz ağacının insan sağlığına olumsuz etkisi bilimsel araştırmalarla ortaya çıktı. Peki, ceviz ağacının altında oturmak zararlı mı? Ceviz ağacının altında neden oturulmaz?

"Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür" denir. Halk arasında da çok kullanılır bu söz, bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir... Peki, bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü?

Ceviz ağacının altında oturmanın insan sağlığı açısından zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Ceviz ağacı sülfür salgılar ve bu gaz da dibe çöker. Zehirli olduğu bilinen sülfür gazı insanı sersemletir. Diğer gazlardan ağır olduğu için dibe çöken bu gaz ceviz ağaçlarının köklerinde bol bulunur ve bu yüzden insanların ceviz ağacı dibine oturması tavsiye edilmez.

Ceviz ağacının bu özelliği aslında uzun yıllardır biliniyor. Halk arasında ceviz ağacının altında uyuyanın öldüğüne dair bir inanış var. Bu inanışın temelinde de ceviz ağacının salgıladığı zehirli gaz yatıyor.

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Omega 3 içeriğiyle güçlü bir besin olan ceviz, kolesterol düşürücü bir etkiye sahiptir. Ancak yüksek kalorisi nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Ceviz asırlardır tüketilen sağlıklı bir besindir. Kabuklu yemişler arasında en çok tercih edilen besinlerin başında gelir. Eski Roma’da Latince ismiyle “Juglansregia” ismiyle bilinen ceviz, beyin şeklindeki ilginç yapısıyla da dikkat çeker. Lif, karbonhidrat, vitaminler, protein ve demir açısından zengin olan cevizin faydaları doğru miktarda tüketildiğinde çoktur.

Yüksek yağ ve kalori içeriği nedeniyle korkulan ceviz, aslında kolesterol içermez ve tekli doymamış yağlar yerine çoklu doymuş yağlar içermesi bakımından da eşsizdir. Ceviz, diğer kabuklu yemişlere göre bu nedenle daha sağlıklı kabul edilir.

sağlığa oldukça iyi gelen cevizin başlıca faydaları şöyle sıralanabilir.

- Hafızayı Güçlendirir.

- Depresyona Karşı Koruyabilir.

“İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası” büyüledi “İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası” büyüledi

- Sperm Kalitesini Artırabilir.

- Kansere Karşı Etkili.

- Kilo Kontrolü Sağlar.

- Kemik Sağlığını Korur.

- Uykuyu Düzenler.

CEVİZ NASIL TÜKETİLMELİ?

Porsiyon Kontrolü: Ceviz, kalorileri ve yağ içeriği yüksek olan bir kuruyemiştir. Bu nedenle, tüketirken porsiyon kontrolü yapmak önemli. Genel olarak, bir porsiyon ceviz, yaklaşık olarak 28 gram veya küçük bir avuç dolusu ceviz içerir. Bu miktar, sağlıklı bir şekilde tüketebileceğiniz günlük ceviz miktarı.

Taze Tüketim: Cevizin besin değerini en üst düzeye çıkarmak için taze ceviz tercih etmelisiniz. Kabukları sağlam ve çürümüş olmayan cevizleri seçmeye özen gösterin.

Sağlık Durumunuza Uygun Tüketin: Bazı insanlar cevize karşı alerjik olabilir veya ceviz tüketiminin sağlık durumlarına etkisi olabilir. Özellikle ceviz alerjisi, anafilaksi gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Çeşitlendirin: Ceviz, tek başına atıştırmalık olarak tüketilebileceği gibi, salatalar, tahıllar, yoğurt veya smoothie'ler gibi farklı yiyeceklere eklenerek de tüketilebilir. Bu, besin çeşitliliğini artırır ve farklı besin maddelerinden faydalanmanızı sağlar.

Doğal Olarak Tüketin: Cevizi doğal haliyle tüketmek en iyisi. Kavrulmuş veya tuzlanmış cevizler, ekstra yağ ve tuz içerebilir. Bu nedenle, tuz veya yağ eklenmemiş doğal cevizleri tercih etmek sağlıklı bir seçenek.

Saklama Koşulları: Cevizi doğru bir şekilde saklamak da önemlidir. Cevizlerinizi kuru, serin ve karanlık bir yerde saklayın. Hava geçirmez bir kapta veya buzdolabının alt rafında saklamak, tazeliklerini daha uzun süre korumalarına yardımcı olur.

CEVİZ YAPRAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

- Kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.

- Boğaz hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

- Kabızlık için iyi bir alternatif olabilir.

- Kan şekerini düşürmede kullanılır.

- Gut (Damla) hastalığının tedavisinde kullanılabilir.

- C vitamini eksikliğine iyi gelir.

- Ceviz yaprağının faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketmek gerekir. Ancak ceviz yaprağına alerjisi olanlar veya kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkatli olmalı ve doktorlarına danışmalı.