DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şube Başkanlığı, Dicle Üniversitesi’nde sağlık emekçilerine dönük yaşanan şiddet olaylarına ilişkin açıklama yaptı.

Dicle Üniversitesi Hastanesi Poliklinikleri önünde yapılan açıklamayı Disk Dev Sağlık İş Sendikası Genel Başkan yardımcısı Ümit Umdu okudu.

Açıklamaya, DİSK/DEV SAĞLIK İŞ, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, HEKİM-SEN ve TÜRK SAĞLIK-SEN üyeleri katıldı.

Diyarbakır’da kaçak yol ölüm saçıyor Diyarbakır’da kaçak yol ölüm saçıyor

‘SARI SENDİKALAR KAFASINI KUMA GÖMMÜŞ VE ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR’

Ocak ayı içinde üçüncü açıklamaları olduğuna değinen Umdu, şunları söyledi:

“Bu hizmeti sunarken maddi olarak karşılığını alamadığımızı geçen hafta yaptığımız basın açıklamaları ile dile getirdik. Ek protokol bugün bütün kamu işçileri için bir zorunluluktur. Sadece fotoğraf paylaşmak ve basına demeç vermekle ek protokol imzalanmayacağını hepimiz biliyoruz. Yetkili ama etkisiz sarı sendikalar kafasını kuma gömmüş ve üç maymunu oynuyorlar. Sağlık hizmeti sunarken bir yandan ekonomik zorluklarla hayat pahalılığı ile uğraşırken bir yandan da sık sık sağlık emekçilerine yönelik şiddet olayları ile karşı karşıya gelmekteyiz.”

‘İŞ BARIŞININ SAĞLANMASI İÇİN’

Sağlık emekçilerine dönük şiddet olaylarına dikkat çeken Umdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan daha 2 gün önce mesai arkadaşlarımız darp edilmiştir. Poliklinikteki yoğun kalabalığın olmasının sebebi orada çalışan iş arkadaşlarımız değildir ama nedense hep ilk hedef haline biz geliyoruz, sıra beklemenin sorumlusu olarak bizler görülüyoruz. Her gün televizyonlarda  gazetelerde sağlıkta kimse sıra beklemeyecek diye oluşturulan algı ile hastalar, hasta yakınları ve sağlık emekçileri karşı karşıya gelmektedir. Sağlık Bakanlığı sağlıkta şiddet konusunda çok acil ve caydırıcı önlemler alması gerekmektedir. Bizler her gün başımıza bir şey gelir mi korkusuyla işe gelmekten tükendik. Bu konuda üniversite yönetimimizin alması gereken önlemler vardır ancak en önemlisi Sağlık Bakanlığı’nın alacağı önlemlerdir. 4 D’li arkadaşlarımız Hastane kadrosunda çalışıyorken rektörlük bünyesine alınması iş yükümüzü daha da arttırmaktadır. Rektörlüğe çekilenler neye göre hangi kriterlere göre çekilmiştir ve gerçekten de bu mağduriyet söz konusu iken bölge halkımız hizmette aksama yaşaması zorlukları görüyorken bunların çekilmesinin gerekçeleri açıklanmalıdır. İş barışının sağlanması için öncelikli birimler başta olmak üzere personel takviyesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Personel sayısının artırılması hastanede sunacağımız sağlık hizmetinin niteliğini de çok daha fazla artıracak ve sadece Diyarbakır halkına değil bütün bölge halkına hizmet veren Dicle Üniversitesi hastanemizden şifa bulmaya gelen hastalar nezdinde de hak ettiği yere kavuşacaktır.”

‘BİZ BU TÜKENME KARŞISINDA İNSANCA ÇALIŞMAK İSTEDİĞİMİZİ BİR KERE DAHA DUYURMAK İSTİYORUZ’

Açıklamanın sonunda Umdu, şu ifadeleri kullandı: “Kurumda çalışanlar olarak ne yazık ki kendimiz bile sağlık hizmetlerine erişmekte sıkıntı yaşıyoruz. Kendimiz ve birinci derece yakınlarımız içinde özel muayene ücreti ve Film çekerken bizler de ücret ödüyoruz, bizler de sizler gibi randevu almaya çalışıyoruz. Bizler bu kurumun sağlık hizmeti üretmesi için canla başla çalışırken sağlık hizmeti ürettiğimiz kurumdan sağlık hizmetine erişmekte zorlanıyoruz. Bizler bu kurumun çalışanı mıyız yoksa dışarda özel muayenehaneleri olan hocaların özel çalışanları mıyız. Sağlık işçileri her geçen gün tükenmeye devam ediyor. Biz bu tükenme karşısında insanca çalışmak istediğimizi bir kere daha buradan bütün yetkililere duyurmak istiyoruz. İstediğimiz çok şey insanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz. Çalıştığımız işyerinde insanca muamele istiyoruz.”