Elektronik cihazların kullanımından kaynaklı dijital göz yorgunluğu ile ilgili uzmanlardan uyarı geldi.

Çağın Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kürşat Çağın, gözde kuruluk, kanlanma yabancı cisim hissi, yanma, batma, görmede bulanıklık, gözleri kapatma isteği, baş ağrısı vb. yakınmalarınız varsa, bilgisayar tarzı cihazların kullanımından kaynaklanan dijital göz yorgunluğu uyarısında bulundu.

Dijital göz yorgunluğunun; masaüstü, dizüstü, tablet, e-kitap okuyucu, cep telefonu gibi cihazların uzun süre kullanımına bağlı olarak gözde oluşan bir rahatsızlık olduğuınu anlatan Dr. Çağın, şöyle dedi:

''Yaklaşık 10 erişkinden 9’u (yüzde 88) günde en az 2 saat veya daha fazla zamanını, yine 10 kişiden biri ise uyanık kaldıkları sürenin ¾’ünü dijital cihazlar karşısında geçirmektedir. Günlük yaşamlarında bu teknolojiyi kullanmak zorunda kalan erişkinlerin yüzde 65’i dijital göz yorgunluğuna ilişkin gözde kuruluk, kanlanma, yabancı cisim hissetme, yanma, batma, görmede bulanıklık, gözleri kapatma isteği, baş ağrısı gibi yakınmalarda bulunurlar.''

Çağın, dijital göz yorgunluğu nedenlerinden birinin bilgisayar karşısında görüntüyü netleştirmek amacıyla yapılan uyum (akomodasyon) çabası olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''İnsan gözü 3 metreden yakın objeleri netleştirmek için uyum yapar. Uyum esnasında göz merceğinin tutunduğu kaslar kasılır ve göz merceği kalınlaşır; yani kırma gücü artar ve obje net olarak görülür. 

Ayrıca değişen ışık şiddetine bağlı olarak göz bebeği de bir ufalır bir genişler. Bu hareketlerin tümü göz içindeki kaslar yardımı ile yapıldığından, uzun süreli çalışma sonucunda gözde yorgunluk oluşur. 

Buna ek olarak, bilgisayar karşısında göz kırpma hareketleri azalır ve gözyaşı buharlaşarak gözden uzaklaşır. Yine bilgisayarın oluşturduğu sıcak hava göz yüzeyinde kurumaya sebep olur. Kornea yüzeyinin gözyaşı ile sıvanamadığı bu gibi durumların sonucunda 'dijital göz yorgunluğu’ olarak tanımlanan hastalığın belirtileri ortaya çıkar.''

ÖNLEMENİN YOLLARI

Göz Çağin Yorgun

Çağın, dijital göz yorgunluğunu önlemek için gözlük, lens, yapay gözyaşı damlaları gibi birtakım ürünler teknoloji kullanıcılarıının hizmetine sunulmuş olsa da dijital göz yorgunluğu ile mücadele etmenin en kolay yolunun, göz kırpma sayısını arttırmak olduğunu söyledi.

''Bu basit bir yöntem gibi gözükse de gözün ıslanması ve beslenmesi için son derece önemlidir. Dijital göz yorgunluğunun önlenmesinde diğer bir yol ise 20-20-20 kuralıdır. Bu kural her 20 dakikada bir en az 20 saniye boyunca, 2 feet (6 metre) uzağa bakmak suretiyle yapılan bir egzersizdir'' diyen Çağın, ayrıca dijital cihazın ekran parlaklığının azaltılmasının da yorgunluğun önlenmesine katkıda bulunacağını bildirdi.

Beyin pili Parkinson'dan sonra obeziteye de umut oluyor Beyin pili Parkinson'dan sonra obeziteye de umut oluyor

Çağın, bazı gözlük üreticilerinin değişik filtre ve materyaller kullanarak kullanıcının daha keskin bir görüntü elde etmesini, ekrandan yansımayı önleyerek gözün yorulmasını engellemeyi başardıklarını kaydetti.

Gözlük camlarında yaygın olarak kullanılan AR (anti reflektan) kaplamaların yansımayı azaltarak görme keskinliği ve kontrastını arttırdığını söyleyen Çağın, bu anlamda asferik camların da ışık saçılmasını önleyen ileri teknoloji ürünleri olduğunu ifade etti.

Editör: EYYUP KAÇAR