Sağlık Bakanlığı tarafından aralarında Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 13 hastaneye alınan ve fiyatı yaklaşık 1 milyon dolar olan Anjiyo cihazının son anda Diyarbakır yerine Hatay’a gönderildiği ortaya çıktı.

1563521567 Philips Azurion GorselSağlık Bakanlığı, yurt dışından aldığı ve sağlık alanında bir çok hayati müdahale yapabilen, “Lot 4 Biplan Anjiyografi Cihazı” için 13 Hastane belirledi. Söz konusu hastanelere cihazlar konusunda bilgilendirme yapılırken, cihazlardan birinin de Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderileceği belirtildi. 

DİYARBAKIR’A ALINAN CİHAZ HATAY’A GİTTİ

Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Kurumu ve Hastane yönetiminin büyük çaba sarf ettiği cihaz için hastanede hazırlıklar ve yer temini yapılırken, cihazın son anda Diyarbakır yerine listede olmayan Hatay’a gönderilmesi adeta şok etkisi yarattı. 

Anjiyo

CİHAZIN HATAY’A GÖNDERİLDİĞİ DOĞRULANDI

Daha önce Sağlık Bakanlığının açıkladığı listede Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine alınan cihazın son anda Diyarbakır yerine listede olmayan Hatay’a gönderilmesinin, siyasilerin baskısı sonucu gerçekleştirildiği öğrenildi. CEGA Medyaya konuşan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır’a gelmesi gereken cihazın Hatay’a gittiğini doğrulurken, Diyarbakır’a sonra yeniden bir cihazın alınıp gönderileceğini söylemekle yetindiler. 

Diyarbakır için Türkiye geri adım attı Diyarbakır için Türkiye geri adım attı

Thumbs B C 0D9B0E32235D0674Ea7Cae996B723EfaCİHAZLAR HANGİ İLLER İÇİN ALINMIŞTI

Sağlık Bakanlığının hazırladığı listeye göre, gelişmiş Anjiyografi cihazları Ankara, İstanbul, Bursa, Giresun, Diyarbakır, Sakarya ve Şanlıurfa’ya gönderilecekti. Şanlıurfa’ya gönderilen cihazın Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurularak hizmet vermeye başladığı öğrenildi. 

P H O T O 2024 01 26 19 46 44

CİHAZIN ÖZELLİKLERI VE MALİYETİ 

Yurt dışından alınan ve yaklaşık 1 milyon dolara mal olan cihazın, üst düzey anjiyografi cihazı olduğu, Girişimsel Radyolojide, beyin damarlarına ve tümörlere müdahale için kullanıldığı belirtildi. Cihazın aynı zamanda beyin ve karaciğer ile kanamalara müdahalede için de kullanılan üst seviye bir cihaz olduğu öğrenildi.