Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun yıllardır kullanılmayan ve akrep, yılan vb. zehirli hayvanların çoğalması üzerine halk sağlığını koruma amacıyla mühürlediği Gezin Gençlik Kampı’nın kapıları Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlileri tarafından zorla açıldı. Kamp içerisinde çocuklara yönelik izinsiz yapılan etkinlikler dolayısıyla yaşanacak herhangi bir olumsuzluktan kurumumuz sorumlu değildir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Elazığ’ın Maden ilçesi Gezin Mahallesinde bulunan Gezin Gençlik Kampı, 31 Mart yerel seçimleri öncesi kayyım yönetimi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmişti. Seçimin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, meclis kararı ile tahsisi iptal etti.

Kullanılmayan kampı zehirli hayvanlar sardı

Uzun yıllardır kayyım yönetimi tarafından kullanılmayan kamp alanında; yılan, akrep, kene, karasinek, sivrisinek, hamam böceği gibi çeşitli hastalıklara ve zehirlenmelere yol açan hayvanların sayısında artış yaşandığı görüldü. Mülkiyeti belediyemize ait olan sosyal tesislerin harabeye dönmesinden kaynaklı bakım, onarım ve tadilatı birimlerimiz tarafından yapıldıktan sonra Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı ilaçlama birimleri, Gezin’de tatilini sürdüren insanların yoğun talebini gözönünde bulundurarak ilaçlama çalışması yaptı. Tesis, dün itibariyle söz konusu zehirli ve tehlike saçan hayvanlara karşı ilaçlama ve çevre temizliği yapıldıktan sonra halk sağlığı düşünülerek 8 Temmuz Pazartesi gününe kadar mühürlendi.

Tesisin mührü söküldü

Yapılan ilaçlama çalışmasının ardından yurttaşların ilaçtan etkilenmemesi ve halk sağlığını korumak amacıyla tesisin kapısında bulunan mühür, bugün itibariyle Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlileri tarafından sökülerek, tesiste çocukların yaşamlarını tehlikeye atacak şekilde etkinlikler düzenlendi.

Çocuklarınızın sağlığından sorumlu değiliz!

Diyarbakır’da vurulan Hilal'in kız kardeşi konuştu Diyarbakır’da vurulan Hilal'in kız kardeşi konuştu

Kullanılan ilaçlar ve sayılarında artış olduğu görülen zehirli ve zararlı hayvanların tamamıyla temizlenmediği tesiste, çocuklara yönelik düzenlenen etkinliğin yaşam riski taşıdığını hatırlatma gereği duyuyoruz. Uyarılarımıza rağmen tesiste izinsiz yürütülen faaliyetler doğrultusunda oluşabilecek yaşam ve diğer risklere karşı kurumumuzun sorumlu olmadığını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Editör: Nazmi Kahraman