İçkale'de yer alan 14 tarihi binada 2015'te İçkale Müze Kompleksi olarak ziyaretçilere kapılarını açan yerleşke turistlerin gözdesi oldu. Geçmişi 12 bin 400 yıl öncesine kadar uzanan eserlerin de yer aldığı teşhir salonlarına gelen ziyaretçiler, müzedeki 1615 eseri inceleme fırsatı buldu.

Diyarbakır'daki kazada 1'i kadın 4 yaralı Diyarbakır'daki kazada 1'i kadın 4 yaralı

Bu yılın ilk 4 ayında 50 bin ziyaret ettiği müzenin, 200 bin ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

Diyarbakır Müze Müdür Vekili Müjdat Gizligöl,  ''Körtiktepe'de yapılan kazılarda 12 bin 400 yıllık tarihi eserler ortaya çıktı. Bunlar müzelerde bulunan en eski eserlerdir. Ziyaretçilerimiz, bunlar gibi binlerce eseri müzemizin teşhir binalarında görebiliyor." dedi.

Müdür Gizligöl, 2021'de 47 bin olan müzenin ziyaretçi sayısının yaptıkları tanıtım etkinlikleriyle 2022'de 68 bine, 2023'te 131 bine ulaştığını aktararak, ''Asıl artışı bu yıl nisan ayında yaptık. Çünkü ziyaretçilerimiz ağırlıklı olarak Diyarbakır'a ilkbaharda geliyor. Bu yıl ocak, şubat ve mart aylarında toplam 23 bin, nisan ayında ise 27 bin kişi müzemizi ziyaret etti. Bu yılın ilk 4 ayında da 50 bin ziyaretçi ağırladık. Diyarbakır Müzesi yeni yerine taşındığı 2015'ten bu yana ay bazında kendi rekorunu kırdı. Şu ana kadar ay bazında 27 bin ziyaretçi sayısı ulaştığımız en yüksek sayıdır."

İstanbul'dan gelen Vedat Hayrullahoğlu da 1968-69 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır'daki Ziya Gökalp Lisesi'nde okuyanlar olarak mezuniyetlerinin 55. yıl kutlaması için Diyarbakır'a geldiğini söyledi.

İlk gün kentteki tarihi mekanları gezdiklerini, ikinci günde ise müzeye geldiklerini anlatan Hayrullahoğlu, "Buranın koruma altına alınıp müze haline getirilmesi çok isabetli olmuş. İnşallah bu hazine korunur." dedi.

Editör: Özgür Ayaydın