2016 yılında hizmete açılan 5 milyon yolcu kapasiteli Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyüğü olan Diyarbakır Havalimanı, uçak sefer sayısının yetersizliği dolayısıyla yüzde 40 kapasiteyle hizmet sunuyor. Bu nedenle özellikle bayram, sömestr ve yaz tatillerinde büyük sıkıntı yaşanıyor.

Bu durum şehrin turizm ve ticaret başta olmak üzere çeşitli sektörlerine büyük zarar veriyor.

Bayram1

DİREK UÇUŞ BİLETİ 6 BİN LİRA

Geçmiş yıllarda uçaklarda yaşanan yer sıkıntısı bu yıl Ramazan Bayramı öncesi de tekrar yaşanıyor.

İstanbul’dan Diyarbakır’a gelmek isteyenler, yoğun talebi dolayısıyla 4-10 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul’dan Diyarbakır’a yapılacak uçak seferlerinde Business Class dışında yer bulamıyor. Business’te uçmak isteyenlerin ise 6 bin 162 lira ödemeyi göze alması gerekiyor.

Bu durum yaşanan ekonomik koşullarda Diyarbakır’daki yakınlarının yanında bayramı geçirmek isteyen öğrenci veya dar gelirli aileleri kara kara düşündürüyor.

EK SEFER TALEBİ

Serdar Bozkurt, “Amedspor bize göre şampiyon zaten” Serdar Bozkurt, “Amedspor bize göre şampiyon zaten”

Sıkıntını giderilmesi için THY başta olmak üzere uçak firmalarından İstanbul-Diyarbakır uçuşlarına ek seferler konulmasını talep ettiler.

Nisan ayı itibariyle bölgede turizm hareketliğinin başladığını anımsatan turizm sektör temsilcileri, ''Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız 2 milyon yolcuya hizmet sunuyor. 3 milyon yolcu kapasitemizi uçak seferleri olmadığı için kullanılmıyor. Yetkililerden acilen Diyarbakır'a yapılan uçuş sefer sayılarını artırmalarını bekliyoruz.'' dediler.

Editör: Özgür Ayaydın