Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanelerine yeni içme suyu hattı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanelerine yeni içme suyu hattı

Ferit Aslan

Diyarbakır Tekstil Organize Sanayi Bölgesine  Türkiye’nin 3 büyük markasının yatırım yaptığını, birinin üretime geçtiği ikisine de arsa tahsisi yapılıp inşaatlarının sürdüğü belirtildi. 

“TEKSTİL SEKTÖRÜ SANCILI DARBOĞAZDAN GEÇİYOR”

652f04e9-db22-441a-b372-9867d67b0a8c

Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri basın mensupları ile bir araya geldi. GÜNTİAD Başkanı Sezai Ayaz, 20 bin çalışını bulunan 203 üyelerinin bulunduğunu belirterek, “Dernek olarak üyelerimizin bölgedeki en büyük sorunu pazardır. Tekstil sektörü sancılı ve darboğazdan geçiyor. İnşaat maliyetleri pahalı olmasına rağmen Tekstil OSB’de yeni fabrikalar yapılıyor” dedi. 

Başkan Ayaz, Diyarbakır’ın geçmişe dayalı tekstil tecrübesi olmadığı için kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiklerini, aldığımız personelden 1 yıla kadar verim alamadıklarını söyledi. Global markalara çalıştıklarını, artan işçilik maliyetleri, ham madde ve lojistik nedeniyle dünya pazarında zayıfladıklarını da belirten Ayaz, şunları söyledi:

9c2a14f0-d21f-431f-a80b-68a5301a0a11

“TEKSTİL İLE İLGİLİ KRİZLERDE İLK ETKİLENEN BİZ OLUYORUZ”

“Eskiden 1 yıllık siparişler alırken, şimdi 3-6 aylık siparişler alıyoruz. Hatta bazen 1 haftalık program bile yapamıyoruz. Mevcut dunumu korumaya çalışıyoruz. Fason üretim yaptığımız için tekstil ile ilgili ilk krizde etkilenen biz oluyoruz. Teşvikler veriliyor ama biz pozitif ayrımcılık istiyoruz. Türkiye, tekstilde 1 yılda 153 bin işçiyi artan maliyetler nedeniyle işten çıkartmak zorunda kalırken, Diyarbakır’da 3 bin işçi etkilendi.”

GÜNTİAD Başkan Yardımcısı Veli İpek ise, Diyarbakır’ın bugünü kadar bir tekstil envanterinin olmadığını, bunun çıkarmaya çalıştıklarını ve bu anlamda bir çalışma yürüttüklerini söyledi. İpek, “Tekstil ile ilgili elimizde bugüne kadar bir veri yoktu. 480 tane küçük, orta ve büyük ölçekte tekstil işi yapan firmamız var. 350’si ile nitelikli bir görüşme gerçekleştirdik. Bunlardan 150’si küçük ölçekte faaliyet gösteriyor. Kendi markasını üreten firmalarımız içinde Pazar arayışlarımız sürüyor” dedi. 

“AVRUPA PAZARINI MISIR VE AFKİRA ÜLKELERİNE KAPTIRIYORUZ” 

9659a8af-d121-439b-917e-8fa6bed59730

İpek, tekstil sektöründe en büyük pazarları olan Avrupa pazarını Türkiye’de artan maliyetler nedeniyle Mısır ve Afrika ülkelerine kaptırdıklarını da kaydederek, Türkiye’de bir işçi maliyetinin 650 dolar, Msır’da ise 250 dolar olduğunu söyledi. 

3 BÜYÜK MARKADAN DİYARBAKIR’A YATIRIM

Veli İpek, Diyarbakır Tekstil OSB’de Türkiye’nin 3 büyük markasının yatırım yaptığını da ifade ederek, “Lufyan üretime başlarken, Altınyıldız ve İpekyol firmalarına ise arsa tahsisi yapıldı ve inşaat çalışmaları sürüyor. 3 fabrikanın bitmesi ile binlerce kişi daha istihdam edilecek. Avrupa’daki ünlü markalara ürün tedariki yapan firmalarımızda bulunmaktadır” diye konuştu.