Türkiye piyasasına girdikten sonra Diyarbakır'da da tezgahlarda yerini alan İran peyniri, damak tadına uymadığı için rağbet görmedi

Türkiye'de tarımsal üretim ve hayvancılığın adeta bir çöküş yaşaması nedeniyle bir çok ürünün ithal edilmesine başlandı. Tohumunu verdiğimiz Kanada'dan mercimek, diğer birçok ülkeden nohut, fasülye ve benzeri çok sayıda ürün ithal edilirken, bunlar arasına son yıllarda süt ürünleri de girdi.

Peyni̇r Manşet

Bir zamanlar hayvan ihraç ettiğimiz İran'dan peynir ithal etmeye başladık. İran'dan Türkiye piyasasına giren peynir Diyarbakır'da da tezgahlarda yerini aldı. Ancak, danmak tadının vatandaşlara hitap etmemesi nedeniyle rağbetin çok az olduğu belirtildi.

''DİYARBAKIRLININ DAMAK TADINA UYMUYOR''

Süzme İran

İran peynirini satışa sunan ve esnaf, acımsı bir tadı olan İran süzme peynirine raübetin çok az olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

Diyarbakır’daki metruk evde bebeği bulmuştu Diyarbakır’daki metruk evde bebeği bulmuştu

''Piyasaya sürülen ve tezgahlara konan İran peynirini tadını merak edenler tadımlık olarak alıyor. Ucuz olmasına rağmen pek talep görmüyor. Ucuz olmasına rağmen pek rağbet görmüyor. Peynirin damak tadı da önemli. İran peyniri Diyarbakırlının damak tadına uymuyor. 

Diyarbakr örgü ve diğer teneke peynirlerinin kilosu 200 ile 230 lira arasında değişiyor. İran peynirinin kilosu 130 ile 170 lira arasında satılıyor. Rağbet görmediği için bazı esnaf tarafından getirilip satışa sunulmuş. Öyle her yerde yok.''

Editör: EYYUP KAÇAR