Diyarbakır'da 363 kişiye mezar olan 5 apartman ilşe ilgili 19 kişi hakkında dava açıldı.

Diyarbakır'da bir başsavcı vekili ve 3 savcının görevlendirildiği  ''Deprem Soruşturma Bürosu''nca yıkılan binalardaki kusurların belirlenmesi amacıyla 5 binada yürüttüğü soruşturma tamamlandı. 

Yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla aralarında müteahhit ve arsa sahiplerinin de bulunduğu 9'u tutuklu, 5'i tutuksuz ve 5'i aranan 19 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianameler, ağır ceza mahkemelerine gönderildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bir süre önce gönderilen iddianameler mahkemelerce kabul edildi.

YARGILAMA SÜRECİ BAŞLADI

Merkez Yenişehir ilçesi Mimar Sinan Caddesi'nde depremde yıkılması sonucu 89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galeria B Blok'a ilişkin tutuklanan müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit, inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir ile haklarında yakalama kararı bulunan M.E, H.M.Y. ve İ.H.Y'nin Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme, 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 26 Şubat 2024'e erteledi.

Merkez Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi'nde yıkılan Dündar Apartmanı'nda 37 kişinin hayatını kaybetmesine yönelik tutuklanan müteahhitler İlhami Dündar, Sercan Erbey ile tutuksuz sanık arsa sahibi Seydo Bozkaya ise 22 Aralık 2023'te Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Savunmaların alınmasının ardından mahkeme heyeti, 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 13 Mart 2024'e erteledi.

Merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi'nde 100 kişinin öldüğü Hisami Apartmanı'na ilişkin tutuklanan müteahhit Mehmet Ali Korkut, tutuksuz sanık müteahhit Mehmet Meşe ile tutuksuz sanık arsa sahipleri Nurettin Özcan ve Ahmet Özcan da 18 Ocak'ta Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

Savunmaların alınması sonrası mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mehmet Ali Korkut'un tutukluluk halinin devamına, Mehmet Meşe ile Ahmet Özcan'ın tutuklanmasına, tutuksuz sanık Nurettin Özcan hakkında da tutuklanmaya yönelik yakalama kararı vererek, duruşmayı 14 Mart'a erteledi.

Merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi'nde yıkılan Yoldaş Apartmanı'nda 60 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu tutuksuz sanık müteahhit Sadullah Yoldaş hakkında hazırlanan iddianame 6. Ağır Mahkemesince kabul edildi.

Sanık Yoldaş, 9 Mayıs'ta "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Diyarbakır’daki patlama kameraya böyle yansıdı Diyarbakır’daki patlama kameraya böyle yansıdı

Merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Tesisler Kavşağı'nda yıkılan ve 77 kişinin yaşamını yitirdiği Serin-2 Apartmanı'na ilişkin de tutuksuz sanıklar müteahhit Hüseyin Begtaş, statik proje müellifi Cihan Ucaman, statik betonarme projeye onay veren Nasir Çelik ve hakkında yakalama kararı bulunan bina fenni mesulü Ekrem Bilgin hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, 7. Ağır Mahkemesince kabul edildi. Sanıklar, 19 Nisan'da hakim karşısına çıkacak.

MÜTEAHHİT ENKAZ ALTINDA KALDI

Merkez Yenişehir ilçesinde 48 kişinin hayatını kaybettiği Sözel Apartmanı'na ilişkin yürütülen soruşturmada, enkaz altında kalartak hayatını kaybetmesi nedeniyle müteahhit Celal İrkören hakkında takipsizlik kararı verildi.
(AA)