Diyarbakır’ın sıcaklarında serinliğin sırrıydı Diyarbakır’ın sıcaklarında serinliğin sırrıydı

Serhat U.’nun, çevre illerin de içinde bulunduğu yaklaşık 400 galericiden aldığı araçları sahte çek ve senet karşılığında alıp kaçtığı iddia edildi. Serhat U.’nun iş yerinde toplanan mağdurlar, yolu bir süre trafiğe kapattı.

Mağdurlar Ali Akbalık, 600 milyon TL’lik bir vurgunun olduğunu işaret ederek, şöyle konuştıu:

“Bu insanlar mağdur. Bu durum ileride sosyal sorunlar oluşturacak. İntihar, cinayetler  ve yolsuzluk gibi sorunlar çıkar. Devlet büyüklerimizin ve il idaresinde bulunan büyüklerimizin bu işe bir el atmasını istiyoruz. Durumu mahkemeye verdik. Ama evrakı tanıdık birine devrettiği için hukuki olarak da ilerleyemiyoruz. Burada mağduriyetimiz çok büyük. Esnaftan gelip çek, senet karşılığında Serhat U. araç alıyor. Hepsinin kayıtları belli. Burada adamlardan haksız bir talebimiz varsa bunun da araştırılmasını isteriz. Tefecilik de varsa eğer bunlar da araştırılsın.

Biz sadece esnafız. Toplamda 600 milyon TL bir mağduriyet var ortada. Bu çok ciddi bir rakam. Bu paranın sorgulanması gerek. Şu anda Diyarbakır’da ticaret durma noktasına gelmiş. Bu durum gerçekten ileriki zamanlarda sosyal sorunlar doğuracak” diye konuştu.

 Arif Önder de, yaklaşık bir yıl önce Serhat U.’dan ödemesini peşin yaparak 3 adet tır aldığını, birini alıp 2’sini daha alamadığını dile getirerek, şunları anlattı:

'' Ödemelerimizin hepsini de banka aracılığıyla resmi olarak yaptık. Bir yıldır mağdur durumdayız. 10 milyon 500 bin TL dolandırıldım. Aldığım aracın bayisi Erzurum’da olmadığı için bizi distribütörler direkt Diyarbakır’a yönlendirdi. Ödemelerimizi hepsini yapmak için Diyarbakır’a geldik. 5-6 ay sonra 1 aracımızı verdiler, 2 aracımız halen içeride duruyor. Maalesef muhatabımız olan firma da bu duruma sahip çıkmıyor. Bu kadar insan mağdur olduğunu iddia ediyor. Ellerinde çek-senetleri olanlar var. Bir aile yüzünden bu kadar aile mağdur ediliyor şu an.''

Hüseyin Gökhan Korkut ise, 2,5 milyon TL dolandırıldığını  anlatarak, ''Millete karşılıksız çek vermiş ve çekler de karşılıksız çıkmış. Bu durumdan kaynaklı intihar eden, eşini boşayan, cinayet işleyenler var. Bunların tek sebebi Serhat U. Biz hakkın, hukukun peşindeyiz.'' dedi.

Kaynak: iha