Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinin refüj ile kavşaklarını süslemek için 4 farklı tür ve renkte yazlık mevsimlik çiçek üretimini kendi imkanlarıyla sürdürüyor.

Diyarbakır Eş Başkanları, TMMOB ve oda başkanlarıyla buluştu Diyarbakır Eş Başkanları, TMMOB ve oda başkanlarıyla buluştu

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Yenişehir ilçe sınırları içinde yer alan Fidanlık Şefliğinde üretilen 450 bin mevsimlik çiçeği, kentin farklı noktalarında toprakla buluşturan Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, 150 bin adet farklı renklerde zinnia, kadife ve Çin karanfili üretimine devam ediyor.

Ekipler, üretim aşamasında ilk olarak torf ve perlit karışımlı tavalara çiçeklerin tohumlarını serpiyor. Yapılan ilaçlama işleminden sonra tohumlar, 3 yapraklı aşamaya geldiğinde bitkiler, şaşırtma tünellerine alınıyor. 15 gün süren şaşırtmanın ardından çiçeklere, yaprak gübresi ve düzenleyici ilaçlar uygulanıyor. Tüm bu aşamaların tamamlanmasından sonra yazlık mevsimlik çiçekler kentin refüj ve kavşaklarında toprakla buluşuyor.

150 bin mevsimlik çiçek kavşak ve refüjleri süsleyecek

Fidanlık Şefliğinde ekipler, 15 bin kırmızı ve 15 bin beyaz olmak üzere 30 bin zinnia, 10 bin Çin kadifesi, 60 bin sarı, 50 bin adet de turuncu renkte olmak üzere 110 bin kadife çiçeğinin üretim aşamasını tamamladıktan sonra kentin refüj ve kavşaklarında değerlendirecek.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Fidanlık Şefliğinde yazlık mevsimlik çiçek dışında farklı türlerde ağaç ve çalı üretimine de devam ediyor.

Editör: Nazmi Kahraman