Nazmi Kahraman

Diyarbakır'da halı yıkama ücretleri de son bir yıl içerisinde 2 katına çıktı. 

Yaşanan hayat pahallılığı halı fiyatlarına da yansıdı. Diyarbakır'da, geçen yıla göre halı yıkama ücretlerinde en az yüzde 200 civarında bir artışın olduğu belirlendi. Artışın, nakliye bedeli, işçi ücretleri, elektrik ve su giderlerinden kaynaklandığı belirtildi.

Diyarbakır'da halı yıkama ücreti, metre kareye göre belirleniyor. Bir metre kare halı yıkama fiyatı geçen yıl 15 lira iken, bu yıl ise, 40-45 lira, koltuk takımı yıkama ve silme ücreti ise bin 500 ile 2 bin lira arasında değişiyor.

H A L I L A R R R

Halı yıkama ücretlerinin çok yüksek bulduğunu ifade eden kadınlar, ''Diyarbakır'da halı yıkama ücretleri çok yüksek. Halılarımızı eskiden balkonlarda veya bahçelerde bedava yıkıyorduk. Şimdi mecburen yakama fabrikalarına gönderiyoruz. Bu da maddi açıdan bizi zorluyor'' dedi.

Hali Yukama

Diyarbakır’da Vali ve eşbaşkan arasında 5 yıl sonra ilk görüşme Diyarbakır’da Vali ve eşbaşkan arasında 5 yıl sonra ilk görüşme

Halı yıkamacıları da, artışın nakliye bedelleri, işçi ücretleri, elektrik ve su giderlerlerinden kaynaklandığını belirterek, son dönemlerde herşeyin arttığını ve artışların yıkama ücretlerine de yansığını belirttiler.

Diyarbakır'da yaklaşık 70 civarında halı yıkama fabrikası bulunuyor.

Editör: EYYUP KAÇAR