Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinden gerçekleştirilen etkinlikte hemşireliğin tarihini yansıtan defile gerçekleştirildi. Defilede Gevher Nesibe, Safiye Hüseyin Elbi başta olmak üzere hemşirelik tarihinde iz bırakan çok sayıda hemşire kıyafetleriyle ile sunum yapıldı.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, tüm hemşirelerin bu anlamlı gününü kutladığını söyledi.

Tahliye edilen kadın siyasetçiler: Barışı ve demokrasiyi inşa etme zamanı Tahliye edilen kadın siyasetçiler: Barışı ve demokrasiyi inşa etme zamanı

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Solmaz ise 'Yakın zamanda pandemi süresince hemşireliğin ne kadar saygın ve önemli bir meslek grubu olduğunu bir kez daha somut olarak gördük. Pandemi süresince hemşireler sosyal, zihinsel, duygusal koşulları ne olursa olsun her daim görev bilinciyle hareket edip, 24 saat boyunca hizmet vererek bir kahramanlık destanı yazdı.' dedi.

Solmaz, hemşirelerin bir kahramanlık destanını da asrın felaketi olarak adlandırılan ve 11 ili etkileyen 6 Şubat 2023'teki depremde ortaya koyduklarını aktaran Solmaz, yapılan kesintisiz ve özverili çalışma ile bir daha gösterdiklerini belirtti.

Kaynak: aa