Büyükşehir Belediyesi, kayyum döneminde tarihi Anzele Çeşmesi ve civarında bulunan tescilli yapıların korunmasına yönelik Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Kentsel Tasarım Projesi ve raporunun hazırlanması üzerine bir karar aldı.

Kayyum döneminde görevlendirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin 25 Ekim 2021 tarihinde Anzele Çeşmesi’nin civarında yer alan ve Suriçi Kentsel Sit Koruma Amaçlı İmar Planı’na göre park olarak ayrılan alanda kalan 88 taşınmazın kamulaştırılmasını kararlaştırdı. Bu karardan sonra hak sahipleri mahkemenin belirlediği rakamı yetersiz bularak kabul etmedi.

Kurbanı ehline kestirin uyarısı Kurbanı ehline kestirin uyarısı

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, beraberlerinde Sur Belediyesi Eş Başkanları Gulan Fatma Önkol ve Adnan Örhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, Genel Sekreter Yardımcısı Aziz Özdoğan ve meclis üyeleri ile birlikte hak sahipleriyle bir araya geldi.

Evleri kamulaştırılan vatanmdaşlar, kamulaştırmadan sonra mahkeme kararıyla kendilerine 180 bin TL karşılığında evlerinden çıkmalarının istendiğini, bu rakamla bugünün koşullarında ev almalarının mümkün olmadığını söylediler. Yapılarının yıkılmasını istemediklerini kaydeden vatandaşlar, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Yaşanan sorunlara çözüm bulmak için mahalleye geldiklerini belirten Eş Başkanlar, yurttaşların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için konuyu yerinde inceleyeceklerini söyledi. eş başkanlar, konuyu taraflarıyla istişare ederek, ortak çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtti.

Editör: HABER MERKEZİ