Final Okulları, her yıl geleneksel olarak yaptığı etkinliğini bu yıl İçkale Müze Kompleksi’nde gerçekleştirdi. Müze, 90’ıncı yılına özel olarak 90 etkinliğin 34’üncüsüne ev sahipliği yaptı.

Final Okulları Anaokulu-İlkokul Müdiresi Özge Cengiz, Final Okulları'nın olarak geleneksel olarak her yıl yaptıkları “Kültürler Gecesi”ni bu yıl tarihi dokulardan yükselmesini istediklerini söyledi.

Diyarbakır Müzesi İçkale Müdürlüğü’nün destekleriyle Mezopotamya Kültürlerini, Anadolu’dan tarihin sıfır noktasından başlayarak bu kültürleri burada misafirlere yaşatmak ve hissettirmek istediklerini belirten Cengiz, “Anadolu’da konuşulan dillerden ezgiler, tarihin avcılıkla başlayan süreçlerindeki yaşam mücadelesini dansla anlatan, günümüzün halk danslarına kadar getiren bir tarih yolculuğu var. Dans ve müziği Anadolu’nun, bölgemizin görselleriyle harmanladık” dedi.

Diyarbakır Müze Müdürü Müjdat Gizligöl, Diyarbakır Müzesi’nin 1934 yılında kurulan Türkiye’nin en eski müzelerinden biri olduğuna değinerek, “Bu yıl, müzemizin 90. yılı. Dolayısıyla 90. yıl kapsamında 90 etkinlik yapma hedefimiz vardı. Bugün 34’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Daha önceki 33 etkinliğimizde devlet ve özel okulları paydaş kıldık. Bugün de yine özel bir okulumuzla 34’üncü etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Siirt'te "Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi" Siirt'te "Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi"

Etkinlikte okullun hazırladığı gösteriler yapıldı, şarkılar seslendirildi.

Editör: Nazmi Kahraman