Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mehmet Karakoç, araştırmanın bir bölümünü 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününde basın mensuplarıyla paylaştı. Araştırmaya göre gençlerin %45,1'i boş zamanlarında sosyal medyada vakit geçiriyor.

Diyarbakır Gençlik Araştırması, 18-27 yaş arası gençlere ulaşılarak yapıldı. Diyarbakır Merkez ve 17 ilçede yapılan araştırmaya 1200’ü kadın toplam 2604 kişi katıldı.

Araştırmada, “Kültür endüstrisi, medya ve iletişim teknolojileri çağımız insanının tercihlerini, yaşam tarzını, değerlerini, kararlarını en çok etkileyen toplumsal faktörlerdendir. Hemen her kuşaktan insanın hayatını etkileyen bu olgular en yüksek oranda gençlerin hayatında karşılık bulmaktadır.” denildi.  

WhatsApp Image 2023-10-24 at 10.38.03 (1)

Araştırmada, Diyarbakır gençlerinin TV programları ve sosyal medyaya karşı ilgilerinin tespit edilmesi amaçlandı. Diyarbakır gençlerinin ülke gündemini takip etme ve/veya haber kaynağı olarak hangi medya araçlarını takip ettiğinin ortaya çıkarılması amacıyla bazı sorular yöneltildi.

ÖSYM ALES sonuçlarını açıkladı ÖSYM ALES sonuçlarını açıkladı

Verilen cevaplara bakıldığında gençlerin %4,9'unun Diyarbakır'daki yerel medyayı, %21,8'inin ulusal medyayı (gazeteleri ve televizyonları), %73,3'ünün de sosyal medya üzerinden ülke gündemini takip ettiği ortaya çıktı. 

Yüzde 45.5’I sosyal medyada vakit geçiriyor

"Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna gençlerin % 45,1'i "Sosyal medyada vakit geçiririm" yanıtını verdi. Bütün bunların, sosyal medyanın rekabet gücünü gösteren önemli bulgular olduğuna dikkat çekilen araştırmada,  “Gençlere erişim, gençlerin eğitimi ve gençlerle ilgi yapılacak her türlü çalışma ve geliştirilecek her politikada dikkate alınması gereken önemli bulgulardır.” vurgusu yapıldı.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 10.38.03