Diyarbakır’da 23 Nisan kutlamaları Diyarbakır’da 23 Nisan kutlamaları

DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Fırat Tutşi, 2021-2023 dönemi DİSKİ faaliyetlerinin tanıtılması hakkında düzenlediği basın toplantısında 3 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. DİSKİ olarak 15.272 kilometrekare alanda, 13’ü kırsal olmak üzere 17 ilçenin tamamında toplam 1047 mahalleye hizmet verdiklerini söyleyen Tutşi, bu hizmetlerden 1 milyon 818 bin Diyarbakır’lının faydalandığını söyledi. 

Whatsapp Image 2024 03 06 At 12.02.50

“YERİN ALTINA ADETA BİR ŞEHİR KURUYORUZ”

DİSKİ Genel Müdürü Tutşi, su idareciliğinin zor iş olduğunu, tüm yatırımı yerin altına yaptıklarını ifade ederek, “Yerin altına adeta bir şehir daha kurarak yerin üstündeki günlük hayatın kesintisiz akması için 7/24 durmadan çalışırsınız.  Barajdan, kaynaklardan ve sondajlardan suyun teminini,  isale hatları, yağmur suyu ve atık su kanalları, kanalizasyon hatları suyun sağlıklı iletimini, bilişim teknolojileri de suyun takibini sağlayan hayati yatırımlardır” dedi. 
 
“SORUN OLMADAN EKSİKLİĞİ HİSSEDİLMEYEN YATIRIMLAR”

Bu yatırımların hiçbirinin, sorun olmadan eksikliği hissedilemeyen, su kesilmeden sebebi merak edilmeyen yatırımlar olduğunu söyleyen Tutşi, “Kanal taşmadan kıymeti pek fark edilmez.  Suyun üretimi, taşınması, arıtılması, deşarj edilmesi, tesislerin işler tutulması ve işletilmesinde büyük emeklerin olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 03 06 At 12.02.27
 
 DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, bir kaç yol önce kırsal ilçelerin çoğunda düzenli su verilemediğini, içmesuyu şebekeleri kötü durumda olduğunu da ifade ederek, “Tüm ilçelerimizin kanalizasyon şebekeleri yetersiz ve atıksuları arıtılmadan deşarj edilmekteydi.  Kayıp kaçak oranlarımız yüksek, tahsilatlarımız çok düşüktü. Kırsal mahallelerimizin birçoğunda sağlıklı ve sürekli içmesuyu sağlanamıyordu. Bugün kademe kademe bir plan dahilinde sorunları çözdük. Kayıp kaçaklarımızı azalttık, tahsilatlarımızı arttırdık. Tüm ilçelerimize artık 24 saat aralıksız su verebiliyoruz. 4 ilçemizin arıtma tesisini bitirip devreye aldık, 5 ilçemizin ihale aşamasında olduğunu gururla söylemek istiyorum. 2 ilçemizin projeleri bitmek üzere. En kısa sürede tüm ilçelerimizi atıksu arıtma tesislerine kavuşturacağız” dedi. 

“15-20 YILI PLANLAR HALE GELDİK” 

Genel müdür Tutşi, projelerinin  1-2 yıllık değil, artık 15-20 yıllık planlamalar yapar hale geldiklerini, büyük yatırımlara imza attıklarını, büyük projeler ürettiklerini ve DİSKİ’nin artık bütçesinin 3’te birini alan enerji giderlerine karşı kendi enerjilerini üretir hale geldiklerini belirtti. 

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Dicle barajından kentte içme suyu getirecek 2. İshale hattının inşaatının sürdüğünü bitmesi halinde saniyede 6 metre küp su taşınacak hat ile Diyarbakır’ın 2054 yılına kadar su ihtiyacının karşılanmış olacağını da sözlerine ekledi.

Editör: Özgür Ayaydın