Çiğ etin çözdürülmesi süreci, hızlandırmak amacıyla kullanılabilecek yöntemler arasında bazı güvenli seçenekler bulunsa da, yanlış uygulandığında oldukça riskli sonuçlar doğurabilecek yöntemler de mevcuttur. Çiğ et, uygun olmayan koşullarda çözüme bırakılırsa, tehlikeli bakterilerin üremesi için elverişli bir ortam haline gelebilir. Bu nedenle çiğ etin çözülme ve kullanılma aşamalarında belirli hatalardan kaçınmak büyük bir önem taşır.

Çiğ eti çözmeden önce mutlaka ellerinizi iyice yıkamanız gereklidir. Sıklıkla temas ettiğimiz yüzeylerdeki bakterilerin farkında olmayabiliriz ve bu bakterileri kolayca yayarak istemeden gıdalara bulaştırabiliriz. Eldeki bu riski en aza indirmek için temiz ellerle işe başlamak ve çiğ et çözme sürecinde bu hatalardan kaçınmak gereklidir.

ÇİĞ ETİ BU ŞEKİLDE ÇÖZDÜRMEYİN

Özellikle büyük veya kalın et parçalarıyla uğraşıyorsanız, bu etlerin buzunun çözülmesi oldukça uzun sürebilir. Bu sebeple bu büyük et parçalarını tezgahta bekletmek risklidir. Ya etin dış kısmı çözülürken iç kısmı hala donmuş olacak ya da iç kısım çözülürken dış kısım bozulmuş olabilir. Bu durumun önüne geçmek için eti buzdolabında çözülmesine izin vermek en sağlıklı yöntemdir. Ancak bu yöntem zaman alabilir, bu yüzden çözülme süresini önceden planlamak önemlidir.

Sıcak suyun kullanılması, çiğ etin hızla çözülmesini sağlayan bir yöntem gibi görünse de güvenli değildir. Çiğ et, pişmiş et veya yumurta gibi hassas gıdalar, uygun sıcaklıklarda çözülmelidir. Eğer dondurulmuş gıdalar 4 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta veya oda sıcaklığında 2 saatten fazla bir süre bekletilirse, bakteriler hızla üremeye başlar ve sağlık riski taşıyan alanlar oluşabilir.

Alzheimer gününde farkındalık buluşması Alzheimer gününde farkındalık buluşması

Dondurulmuş eti çözerken yapılan hatalar, sağlığımız için ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bu nedenle çiğ etin çözdürülmesinde güvenli yöntemleri tercih etmek ve bakterilerin üremesini engellemek gerekir. Buzdolabında veya soğuk su altında yavaşça çözdürülen etler, hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olacaktır.