Şirketten yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 6 ilde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, Genç Enerji Programı'na katılan mühendislerle geliştirilen proje kapsamında, enerji kesintilerine neden olan izolatör sorununun çözümüne yönelik "kendini temizleyen akıllı izolatör" projesini geliştirdi.

Söz konusu proje sayesinde, taşıdığı iletkenleri toprak ve diğer iletkenlere karşı izole eden ancak kirlendiği için enerji kesintilerine ve ciddi ekonomik kayıplara neden olan izolatör sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

WhatsApp Image 2023-08-21 at 13.09.59

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, şirket bünyesinde çalışan genç mühendislerle birlikte sürdürülebilir bir projeye imza attıklarını ifade ederek, "Self Clean" formülasyonları için su itici ve kısmi pürüzlü bir yapı oluşturduklarını aktardı.

WhatsApp Image 2023-08-10 at 10.47.35

Laboratuvar ortamında elde edilen kaplamaların farklı yüzeylere uygulandığını ve uygun olabileceği gözlemlenen yapılardan üçünün seramik izolatörler üzerinde denendiğini belirten Arvas, "Bu yapılardan biri izolatöre uygulandığında, pürüzsüz bir yapı sağlandı ve mikroskobik görüntülerde de istenen değerler elde edildi. Özetle, su ve kir tutmama özelliğiyle seramik yapılara uygulanabilecek bir kaplama geliştirildi. Laboratuvar şartlarında yapılan tüm test ve deneylerden başarıyla geçen akıllı izolatör projesinin, saha uygulama ve test çalışmaları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Sınırı geçerken boğulduğu tahmin ediliyor Sınırı geçerken boğulduğu tahmin ediliyor

Doğal ortamda kedini temizleyerek, arızalara ve arıza kaynaklı kesintilere son veren akıllı izolatörlerin kullanılmaya başlanmasıyla elektrik dağıtım şirketleri için önemli bir kalem olan bakım masraflarının ciddi oranda azaltılması hedefleniyor.

WhatsApp Image 2023-08-21 at 13.10.00

Yüksek gerilim hatlarında bulunan izolatör sayısının fazlalığı ve her izolatörün yaklaşık iki dakikada temizlenebildiği göz önüne alındığında, "kendini temizleyen akıllı izolatör" projesinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Şirket, EPDK onaylı ar-ge projesiyle ortaya çıkan izolatörün ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılabilmesi için patent başvurusunda bulundu.