Hüsamettin Bahçe  “Êzîdxan” isimli kitabını, Diyarbakır Fotoğraf Sanatı Derneği’nde (DİFAK) okuyucuları için imzaladı ardından çok sayıda okuyucunun yer aldığı söyleşiye katıldı.

Hüsamettin Bahçe, 2005-2016 yılları arasında üzerinde çalıştığı "Êzîdxan” Projesi ile Ezidilerin yaşadığı Laliş ve Şengal'de çektiği 65 siyah beyaz fotoğrafla Ezidi toplumunun dini ve sosyal hayatını anlatıyor.

Ezdiğan2

Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe ve Almanca'da basılan kitap ile ilgili değerlendirmede bulunan Bahçeci: şunları kaydetti:

''73 kez haklarında ferman çıkmış, pek çok kez katliama maruz kalmış korkunç bedeller ödemiş, asimilasyona uğramış, bütün bunlara rağmen inancını korumasını bilmiş, sayıları bile tam olarak bilinmeyip tahmine dayanan Kürtlerin görünmeyenidir Ezidiler.
Ezidxan tabiri, Ezidilerin üzerinde yaşadığı toprak parçası için kullanılır. Uzun yıllardır  iç içe yaşayan, coğrafi ve kültürel olarak yakın komşu olan Ortadoğu halkları, birbirini ya çok az tanımakta ya da birbirinden habersizce yaşamaktadırlar.
Bilinenler ise çoğunlukla ön yargılardan, yüzeysel kanaatlerden ve eksik bilgilerden ibaret. Sahici bir merak duygusunun yokluğu, birbirine teğet geçen hayatların bu bilinmezlik içinde sürmesinin nedenlerinden sadece biri.
Tüm dualarına '72 millete yardım et, ondan sonra bize' diye başlayan Ezidi toplumunun Laliş ve Şengal'deki dini ve sosyal hayatını ele alan çalışmam, bu eksikliği bir nebze olsun gidermeyi, en azından sahici bir merak duygusunu çoğaltmayı amaçlıyor."

Diyarbakır'daki hastanede şenlik var Diyarbakır'daki hastanede şenlik var

Whatsapp Image 2024 01 30 At 14.06.55 (1)

Editör: Özgür Ayaydın