Diyarbakır'da toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık atölyeleri Diyarbakır'da toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık atölyeleri

Özgür Ayaydın

Diyarbakır'da  Sümerbank Holding A.Ş Diyarbakır Pamuklu Sanayi İşletmesi'nin (İplik Fabrikası) bugünkü Forum AVM’nin yerinde 1977 yılında üretime başlamasının ardından gelişen ve  işçilerin yaşadığı yer haline gelen Fabrika Mahallesi'nin satışında 5. kez ihaleye çıkıldı.

- İşgalcilerle anlaşma zorunluluğu 

Yenişehir Belediyesi'nce, Dokuzçeltik Mahallesi 30004 ada 2, 30004 ada 3, 30006 ada 2 ve 30007 ada 1 nolu parsellerin satışı 15 Ağustos'ta saat 10.00'da yapılacağı duyurulan  ilanda en dikkat çekici bölüm işgalci ailelerin durumu oluşturuyor. 

İhale şartnamesinde konuyla ilgili bölümde  ''Alanın tamamındaki bu işgalli yapıları kaldırmak ve o yapı sahipleri ile de anlaşmakla mükelleftir. Alıcı işgallerin kaldırılması, tahliyesi vb. hususlarda Yenişehir Belediyesi'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını ve Yenişehir Belediyesi'nden herhangi bir hak talebinde bulunmayacağını kabul eder.'' ifadeleri yer alıyor.

TMMOB dava açmıştı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB),  arsanın gerçek değerinin 350 milyon lira olduğu gerekçesiyle satış iptali için açmıştı.

Mahalle sakinlerine 2+1 ve 3+1 konut teklif edilmişti

Söz konusu arsaya yaklaşık 720 konut inşa edilecek, kalan 40 dönümde ise içerisinde okul, cami, oyun ve yeşil alan ile sağlık ocağının bulunacağı sosyal donatılar yer alacağı belirtilmişti.

Yenişehir Belediyesi ile mahalle sakinlerinden oluşturulan ''komisyon'', mevcut mahalledeki 330 hak sahibine evi 150 bin liranın üzerinde yer alanlara 3+1, bu rakamın altında kalanlara ise 2+1 konut verilmesinin teklif etmiş ancak sakinlerin bir bölümü teklifi kabul etmediği için uzlaşma sağlanamamıştı.