Sınav başvuru süresi yarın doluyor Sınav başvuru süresi yarın doluyor

Okulların açılmasına 1 aydan daha az bir zaman kaldı. Kırtasiye ürünleri cep yakıyor. Kırtasiyeciler azalan işlerden, veliler ise kırtasiye ürünlerine gelen zamlardan şikayetçi. Artan fiyatlar 2. el kırtasiye ürünleri piyasası oluşturdu. İnternet üzerinden tıpkı ev ve araç gibi okul malzemeleri satılıyor.

Geçen yıl kırtasiye alışverişinin merkezi Eminönü'nde bir öğrencinin ortalama ihtiyaçları 500 ile bin lira arasında tutarken bu yıl bu rakam 2 bin 500 liraya kadar yükseldi. Hal böyle olunca veliler 2. el ürünlere yöneldi ve internette böyle bir piyasa oluştu.

Bütün kırtasiye ürünlerinde yüzde 100'e varan artışların olduğu ifade ediliyor.  Tükenmez kalem, defter, silgi, uçlu kalem internet üzerinden satılan ürünlerden yalnızca bir kaçı. Fiyatı en çok artan ürünlerin başında çantalar geliyor. Geçen yıl 200-250 lira olan çantalar bu yıl 400-500'e kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla 2.elde en çok rağbeti çantalar görüyor. Bazı kişilerse az kullanılmış kırtasiye malzemelerini kırtasiye dükkanlarına satarak gelir elde etmeye çalışıyor.

(Haber:Ntv)

(Foto: iStock)