Haber-Sen Diyarbakır Şubesi, PTT dağıtımcıların aşırı sıcakta  çalıştırılmasına tepki  gösterdi.
Yapılan yazılı açıklamada,  küresel ısınmanın etkisiyle tüm zamanların en sıcak günlerin yaşandığı, ülke genelinde mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığının bölgede etkisini daha yoğun olarak gösterdiği belirtildi.

Özelikle sıcaklığın en yüksek olduğu öğlen saatlerinde güneşin etkisine maruz kalmanın çok ciddi sağlık sorunlarına,  hatta ölüme bile neden olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Her türlü iklim koşulunda halka hizmet veren PTT'de çalışan dağıtım emekçileri, güneşin olumsuz etkilerine doğrudan maruz kalmakta, dağıtım alanında zor şartlar altında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Nitekim iki hafta önce İzmir'de dağıtım yaparken güneş çarpması sonucu rahatsızlanan arkadaşımız Berran ÖZER şu an yaşam mücadelesi veriyor. Sıcakların geleceği bilinen bir gerçek iken, hiç bir önlem alınmadan arkadaşlarımızı dağıtıma çıkaranlar bu olayın sorumlularıdır."

-Ciddi sağlık sorunları yaşanıyor-

 Tarihinin en sıcak günlerinin yaşandığı  Diyarbakır'da, hiç bir önlem alma gereği bile duymadan, klimalı odalarda verilen kararlar ile dağıtıcıların günde 83 adet gönderi teslim etmeleri emredidiği ifade edilen açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

Siirt'te çobanlık yapan genç ayı saldırısı sonucu yaralandı Siirt'te çobanlık yapan genç ayı saldırısı sonucu yaralandı

" Bir dağıtıcının 83 adet teslim sağlaması için en az 150 gönderi ile dağıtıma çıkması, dağıtım alanında ortalama 6 saat kalması gerekmektedir. Yaz aylarında tatile giden vatandaşların fazla olması, bölgemize özgü olarak mevsimlik tarım işçilerinin yoğunluğu, kimi cihetlerde depremden hasar gören yapı sayısının fazlalığı vb. gibi özel nedenler dahi dikkate alınmadan gayri resmi bir şekilde; WhatsApp üzerinden emir verilmesi hukuka ve kanunlara aykırıdır. Hiçbir önlem alınmadan, dağıtıcının bu kadar süre alanda kalması, arkadaşlarımızın ciddi sağlık sorunları yaşamasına, hatta hayatını kaybetmesine neden olabilecek bir durumdur.
Hava sıcaklığını görmezden gelen, dağıtıcıların sağlığını hiçe sayarak alınan bu karar insani değildir, Yaşanabilecek tüm olumsuzlukların nedeni önlem almayan PTT yönetimidir."