Ferit Aslan

Irak Kürdistan Bölgesine ticaret ve seyahat yapan insanların Habur sınır kapasındaki çilesi bitiyor. İş insanı İhsan Oğurlu, ticaret ve seyahat edenler için yeni bir güzergah açıldığını duyurdu. 

0f7b695d-fc31-4089-b602-1d7be439b9d4

Jiber Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Oğurlu, yaklaşık 4 yıldır süren Habur Sınır kapasındaki saatlerce süren bekleme çilesinin bugün itibariyle sona erdiğini söyledi. CG Haber’e konuşan Oğurlu, günde 700 araç giriş çıkışının yapıldığı sınır kapasında giriş yapan araçların yaklaşık 150’nin ticaret ve seyahat amaçlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

7deb617a-446f-4940-9a95-2bd6f101d2f7

“Türkiye’den girişte sorun yoktu ama Türkiye’ye girişte ciddi sorunlar yaşanıyordu. İş insanları ve oraya seyahat için gidenler saatlerce kuyrukta beklemek zorundaydı. Çözüm için  hem Diyarbakır TSO olarak hem bireysel olarak uzun süredir yetkililerle görüşüyorduk. Türkiye’ye girmek için 24 saat bile bekleyen vardı. Sorun bugün itibariyle çözüldü ve yeni bir güzergah açıldı. İş insanları ve seyahat için gidenler artık ayrı bir yoldan Türkiye’ye beklemeden giriş yapacaklar. Emeği geçen yetkililere teşekkür ediyorum.”

Diyarbakır'da toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık atölyeleri Diyarbakır'da toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık atölyeleri