İnsanın hayatında sadece bir kez şahit olabileceği olay 3 saat süresince devam edecek.

Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da meydana gelecek ve 3 saat sürecek olan gökyüzü olayı yaşanacak. 14 Ekim'de, epik bir 'ateş çemberi' dairesel güneş tutulması, Kuzey Amerika'ya yayılacak ve birkaç eyalet için hayatta bir kez görülebilecek manzaralar sunacak. 

Hollanda'da sığınmacılar için sığınacak yer kalmadı Hollanda'da sığınmacılar için sığınacak yer kalmadı

Dairesel güneş tutulmasının, 8 Nisan 2024'te Meksika'da, ABD ve Kanada'da gerçekleşecek olan tam güneş tutulmasından farklı olduğu bildirildi.

New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde Kıdemli Eğitimci olan Jayne Aubele, yaklaşan tutulma hakkında bir YouTube videosunda, "Onlar tamamen farklı iki deneyim. "Dairesel bir şekilde, karanlık, daha soğuk sıcaklıklar veya 'kara delik güneşi' etkisi elde edemezsiniz, ancak elde ettiğiniz şey, kendi başına dikkat çekici olan bir 'ateş çemberi'dir" dedi.

Bu tutulma sırasında ay güneşin yüzde 91'ini kaplayacak ve bu yüzden herkesin olayın her aşamasında güneş tutulması gözlüğü takması gerekecek.

"Ateş çemberini" görmek - ABD'de maksimum 4 dakika 29 saniye ile 4 dakika 52 saniye arasında - 125 ila 137 mil genişliğinde (201 ila 220 kilometre) "dairesellik yolunun" içinde olmak anlamına gelir.

Teksas Üniversitesi, San Antonio ve AAS Güneş Tutulması Görev Gücü'nden  gökbilimci olan Angela Speck,  ''En uzun "ateş çemberi" Teksas kıyısındaki Padre Adası'ndan görülecek. Yolun güney veya kuzey sınırlarında duranlar, bir saniyeliğine sadece dairesellik parıltısı alacaklar, ancak yalnızca bu yerlerden Baily'nin boncuklarını veya tam ve dairesel tutulmalar sırasında görülen parıldayan ışık yaylarını ayın uzuvları etrafında parıldayan görmek mümkün olacak'' dedi.

"Ateş çemberini" görme yoluna gidemeyenler, San Francisco'nun Exploratorium'u ve her ikisi de canlı yayınları onaylayan www.timeanddate.com dahil olmak üzere aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda web yayınına sahip olacaklar.