Kapatılma riskine karşı tüm çalışmalarını Yeşil Sol Parti’ye devredecek olan HDP, bu devir kararını hafta sonu Ankara’da gerçekleşecek kongrede alacak. Kongrede Eş Genel Başkan seçimi de yapılacak.

Seçimlerin ardından yeniden eş genel başkan adayı olmayacaklarını açıklayan Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yerine Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak gelecek.

Partinin MYK'nda görev aldılar

Uzun yıllardır HDP’nin çeşitli kademelerinde görev alan Sultan Özcan, son olarak HDP MYK’sında STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonu Eş Sözcülüğü görevini yürütüyordu. Kobanê Davası'nın avukatlarından olan Cahit Kırkazak da Yeşil Sol Parti’nin MYK üyesi olarak görev yapıyordu.

Sultan özcan kimdir?

Sultan Özcan, 1965 yılında Kayseri'nin Develi ilçesinde doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte Adana'ya giden Özcan, 1985 yılında Çukurova Üniversitesi'nde devlet memuru olarak çalışmaya başladı. 12 yıllık memuriyet hayatından sonra özel sektörde çeşitli alanlarda çalıştı. Özcan, çeşitli sendika ve dernek yönetimlerinde bulundu.

Meral Akşener'in programları iptal edildi Meral Akşener'in programları iptal edildi


Cahit Kırkazak kimdir?

Cahit Kırkazak da 1979 Diyarbakır doğumlu.  Kırkazak, Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu, Anadolu Üniversitesi İİBF, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Ayrıca Kırkazak, Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü yüksek lisans öğrencisi.

Kırkazak, 1998-2014 yılları arasında kamu personeli olarak çalıştı. 2014 yılından bu yana serbest avukatlık yapmakta. 2016-2018 ve 2020-2022 yılları arasında HDP Parti Meclisi Üyesi seçilen Cahit Kırkazak 2022'den beri Yeşil Sol Parti MYK üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

2015'ten bu yana Kürt siyasi hareketine ve HDP'ye yönelik açılan davalarda avukatlık yapan Cahit Kırkazak, Kobanê Davası'nın avukatlarından olup aynı zamanda Kobanê Davası'nın hukuk koordinasyonunda yer alıyor.

(Duvar)