"Doğayı Keşfe Çık" başlığıyla yapılan paylaşımda, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan ve Fırtına Deresi Vadisi'nde yeralan Zil Kale yer alıyor.

Kaçkar Milli Parkının muhteşem doğasının izleyenleri kendine hayran bırakan doğasının tüm güzellikleriyle yer aldığı paylaşımda şöyle denildi:

Gazetecilerin, “Mustafa Abisi”nin mutlu günü Gazetecilerin, “Mustafa Abisi”nin mutlu günü

"Dağıt dumanını, kaldır başını göğe doğru Kaçkar. Dağıt ki bağrında gizlediğin hazinelerin keşfedilsin. Doruğundan gökyüzüne uzanan kalelerin, derin vadilerinde gizli nehirlerin, coşkun çağlayan şelalelerin nasıl da davetkar. Ne kadar mağrur olsan hakkındır, ağırla konuklarını gururla Kaçkar."

Zil Kalenin tarihçesi

Zilkale ya da asıl adıyla Zirkale, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında, Fırtına Deresi Vadisi’nde yer alan, ilk inşa tarihi kesin olarak bilinmeyen bir kaledir.Dağıt dumanını, kaldır başını göğe doğru Kaçkar Dağıt ki bağrında gizlediğin hazinelerin keşfedilsin.

14. veya 15. yüzyılda inşa edilen kale, 1800'lü yılların sonuna kadar kullanılmıştır. Sekiz burç ve bir gözetleme kulesinden oluşur. Savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilir. Kale, 1. derece arkeolojik sit alanı içerisindedir.