Diyarbakır'da bir eve giren yılan böyle görüntülendi Diyarbakır'da bir eve giren yılan böyle görüntülendi

Ferit Aslan

Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesine bağlı Sağtepe köyünde kadrolu olarak atanan iki öğretmen merkeze görevlendirilirken, çocukların eğitimi 2 yıllık Yüksekokul mezunu vekil öğretmenlere bırakıldı.

2945f1cd-0565-4433-8210-1b351cbd9ad5

Diyarbakır merkeze 120 kilometre uzaklıkta bulunan ve 8’i okul öncesi 33 öğrencisi olan Çüngüş ilçesine bağlı Sağtepe köyünde eğitim öğretimin 1 hafta gecikmeli vekil öğretmenlere teslim edilmesi tepkilere neden oldu. 

Geçen yıl okul öncesinde köyde görev yapan kadrolu öğretmenin Çüngüş eski Kaymakamı Tuncay Kaldırım tarafından merkeze alınması, ilkokul öğretmeninin de Diyarbakır’da görevlendirilmesi nedeniyle eğitim yine ücretli öğretmenler tarafından verilmişti. 

Köyde kadrolu 2 öğretmen göründüğü için köye kadrolu öğretmen atanamazken, kadrolu öğretmenlerinde torpil ile merkezde görevlendirilmesi köylülerin tepkisine yol açtı. Köylüler, vekil yada ücretli olarak atanan öğretmenlerin Üniversite mezunu değil, 2 yıllık Yüksekokul mezunu oldukların belirterek, bu şartlarda eğitim gören çocukların başarılı olamayacağını belirttiler. 

0e409520-1396-4db9-afa1-92735b93aabb

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, konuyu meclis gündemine taşıyacağını, torpil bulan herkesin merkeze görevlendirme aldığını, bu şartlarda sağlıklı bir eğitim ve öğretimden söz edilemeyeceğini söyledi. 

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, 2 öğretmenden birinin mazeretine binaen merkezde görevlendirildiğini, yerine öğretmen görevlendirmesi yapıldığını ve onunda bugün yarın göreve başlayacağını söylemekle yetindi. 

CEGA Medyanın ulaştığı Köy muhtarı Cemal Dalkılıç, bir haftadır okul açılmasına rağmen köyde öğretmen olmadığını, bugün gelen 2 kişinin de ücretli tabir edilen öğretmenler olduğunu ve kadrolu öğretmenlerin ise merkezde görevlendirme nedeniyle köyde olmadıklarını söyledi.