(Özgür Ayaydın)

Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Sorumlusu Baran Duymaz, Diyarbakır'ın yanı sıra Batman, Siirt, Şırnak, Bingöl ve Mardin'e de hizmet sunduklarını söyledi.

Yaz mevsimi dolayısıyla tatile gidenler, tarım işçileri ile üniversite öğrencilerinin bölgeden ayrılması dolayısıyla nüfusun önemli ölçüde azaldığını belirten Duymaz, bu nedenle kan stoklarında azalma oluştuğunu vurguladı.

- Hastanelere günlük 450 ünite kan dağıtılıyor

Çeyizleri enkaz altında kalan işitme engelli çiftin mutlu günü Çeyizleri enkaz altında kalan işitme engelli çiftin mutlu günü

Duymaz, 6 ildeki 48 hastanenin kan ihtiyacını karşıladıkladıklarını, bu hastanelere günlük 450 ünite kan verdilerini söyledi.

Yaz mevsimi dolayısıyla tatil, tarım işçileri ve üniversite öğrencilerinin bölgeden ayrılması dolayısıyla nüfusun önemli ölçüde azaldığını belirten Duymaz, kan stoklarının artırılması için 6 ilde 12 ekibin her gün kan toplamaya çalıştığını aktardı.

Duymaz, şunları kaydettİ:

"Kan ihtiyacı ancak toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayla çözülebilir. Kanın yapay olarak üretilmesi veya yurt dışından getirilmesi mümkün değil. Hastanede ihtiyacı olan kişiler için illa bir başka vatandaşın bağışta bulunması gerekiyor. Kan ihtiyacının tek kaynağı var  o da insan. Herkesin veya yakının kan ihtiyacı olabilir.  Herkesi kan vermeye davet ediyoruz.

-Diyarbakır'da 3 nokta 

Duymaz, Diyarbakır'da Ceylan AVM, Ofis Ekinciler Caddesi ve Ulu Cami önündeki  3 noktada kan saat 11.00-21.00 saatleri arasında herkesin bağış yapabileceğinin sözlerine ekledi.