(Özgür Ayaydın)

Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri'ne hakim tepede bulunan ve türkülere konu olan Kırklar Dağı mevkisindeki 8 bloklu yapılar 2017 yılında imar ruhsatının iptalinin ardından 1 Şubat 2018 tarihinde yıktırıldı.

- Bakanlık ve belediyeler  kusurlu bulunmuştu

Bunun üzerine söz konusu konutlardan ev satın alan 300'ü aşkın kişi, mağdur edildikleri gerekçesiyle dava açtı.

Yapılan yargılama sonucunda, idarenin islemlerine güvenerek tasinmazı iktisap eden iyiniyetli 3. kisi konumundaki davacıların yıkım işleminden kaynaklı zararının davalı idarelerce kusurları oranında (Çevre Şehircilik ve Iklim Değişikliği Bakanlığı yüzde 20, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüzde 30 ve Sur Belediye Baskanlığından ise yüzde 50) olarak tazmin edilmesini kararlaştırıldı.

Diyarbakır gastronomisi sosyal medyayla dünyaya açılıyor Diyarbakır gastronomisi sosyal medyayla dünyaya açılıyor

- Her konut için 220 bin lira ödeme kararı

Mahkeme ayrıca  19 Aralık 2022 havale tarihli bilirkisi raporu doğrultusunda, dava konusu bağımsız bölüm için amortisman bedeli düşülmüş insaat yapım maliyet bedeline, arsa değer kaybının eklenmesi neticesinde bulunan 220.165 TL zararın yıkım tarihinden (01 Şubat 2018) itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davali idarelerce kusurlan oranında davacıya ödenmesini karara bağladı.

- Ev olarak ödenecekti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 19 Eylül 2020 tarihinde Diyarbakır ziyaretinde bakanlık ve belediyelerin tazminata konu olduğunun gündeme getirilmesi üzerine Kurum'un onayı ile  Kayapınar ilçesi Talaytepe Mahallesindeki 100 dönümlük alanın bakanlıkça Diyarbakır Büyüksehir Belediyesine bedelsiz devredilmesi ve bu alanda konut üretilerek ilgili hak sahiplerine verilmesi uygun bulunmuştu.

- Ev fiyatı 3 milyon lirayı  aşmış

Hak sahipleri, bakan Kurum'un onayı ile söz konusu alanın bir kısmının ''Şehir Hastanesi''  yapılmak üzere Sağlık Bakanlığına devrediliğini, kendileri için ayrılan 100 dönümün ise satıldığını öne süren hak sahipleri, ''300'ü mağdura yasal faizle 220 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu miktar parayla ev almak mümkün değil. Diyarbakır'da ev fiyatı 3 milyon lirayı aşmış durumda. Biz sayın Kurumun'da onay verdiği gibi konut verilmesini talep ediyoruz. Mağduriyetimiz ancak bu şekilde giderilebilir.'' dediler.